Uniqa kupuje za miliardu eur dcéry skupiny AXA na Slovensku, v Poľsku a Česku

AXA
Ilustračné foto. SITA/AP Photo/Michael Sohn

Koncern Uniqa kupuje za jednu miliardu eur dcérske spoločnosti francúzskej skupiny AXA na trhoch Poľska, Česka a Slovenska. Koncern o tom informoval v sobotu prostredníctvom tlačovej správy. Skupina AXA a má v troch stredoeurópskych krajinách 5 mil. klientov, 2,1 tis. zamestnancov a ročne dosahuje poistné v sume 800 mil. eur. Predmetom akvizície sú životné a neživotné poisťovne, penzijné fondy a servisné spoločnosti AXA v týchto krajinách.

„Vítam akvizíciu spoločnosti AXA na Slovensku ako premenenú šancu na významné posilnenie podielu značky Uniqa na slovenskom trhu, kde si napriek náročným podmienkam súvisiacich s nestabilnou legislatívou udržujeme pevnú pozíciu. Preukázali sme jasnú dlhodobú víziu a patríme k poisťovniam s najspokojnejšími klientmi na trhu. Aj v rámci celej európskej skupiny Uniqa dlhodobo vykazujeme výborné výsledky. Verím, že aj od zamestnancov spoločnosti AXA získame viacero skvelých nápadov a impulzov, ktoré nám pomôžu aj naďalej upevňovať pozíciu na trhu,“ komentoval akvizíciu generálny riaditeľ Uniqa poisťovne Martin Žáček.

Spoločnosti zapadnú do dlhodobej stratégie

„Spoločnosti zastrešené v koncerne AXA poznáme už dlho. Výborne sa hodia k našej dlhodobej stratégii. Zameraním na profitabilný retailový obchod a s vyváženým produktovým portfóliom vhodne doplní naše doterajšie aktivity a posunú nás na piatu pozíciu v regióne strednej a východnej Európy,“ uviedol v tlačovej správe generálny riaditeľ koncernu Uniqa Insurance Group Andreas Brandstetter. Uniqa podľa vlastných údajov v strednej a východnej Európe disponuje celoplošnou sieťou na 15 trhoch. Aktuálne obsluhuje 6,8 mil. retailových a firemných zákazníkov.

Ekonomiky Poľska, v Českej republike a na Slovensku sa v posledných rokoch úspešne rozvíjali. S priemernými ročnými prírastkami HDP vo výške okolo 3 % za posledných 10 rokov vykazoval región podstatne vyššiu dynamiku ako domáci trh Uniqa v Rakúsku (1,6 % ročne), pripomína Uniqa. „Naše analýzy ukazujú, že aj do budúcnosti by rast týchto troch krajín mal dlhodobo a výrazne prekonávať ten rakúsky. Touto akvizíciou tak investujeme do nášho stabilného a trvalého rastu,“ uviedol Brandstetter.

Zatiaľ čo poistný trh Rakúska by mal v tomto roku posilniť o 1,5 %, prognózy predpovedajú Poľsku prírastok 6,2 %, Českej republike 6,8 % a Slovensku 2,7 %. Očakávania spojené s týmito tromi krajinami sú tak signifikantne vyššie.

Na Slovensku si Uniqa posilní pozíciu

V Poľsku je Uniqa teraz so svojimi 1,5 milióna zákazníkov desiatkou na poistnom trhu. V Českej republike obsluhuje 800 000 klientov a na trhu má pozíciu šestky. Na Slovensku má Uniqa pol milióna zákazníkov a v poradí poisťovní jej prináleží v rámci skupín číslo štyri. AXA teraz prinesie v Poľsku dodatočných 3,2 miliónov klientov, v Česku 800 000 a na Slovensku 750 000 klientov. Uniqa tým poskočí v rebríčku poisťovní podľa predpísaného poistného, a to v Poľsku a v Česku na pozíciu päťky a na Slovensku si aj naďalej upevní svoje štvrté miesto. „Na každom z týchto troch trhov tak významne posilníme našu trhovú pozíciu,“ konštatoval Brandstetter.

Dokončenie transakcie musia ešte schváliť príslušné úrady. Uniqa si pre prípravu transakcie prizvala poradenskú spoločnosť HSBC.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andreas BrandstetterMartin Žáček
Firmy a inštitúcie AXAUniqa