V bankách na Slovensku pracuje cez 20 tisíc ľudí

ČSOB 2 pobočka
Ilustračné foto ČSOB


V bankovom sektore na Slovensku pracovalo na konci prvého polroka 20 581 ľudí. V medziročnom porovnaní je to podľa údajov Národnej banky Slovenska (NBS) pokles o 0,3 %. Vývoj podľa centrálnej banky naznačuje, že v posledných mesiacoch sa v bankovom sektore nevyskytli žiadne významné organizačné a personálne výkyvy.

Z dlhodobého hľadiska ovplyvnili vývoj počtu pracovníkov v bankovom sektore rôzne udalosti. K poklesu počtu pracovníkov počas roka 2017 prispeli podľa národnej banky zmeny v celkovom počte bánk a pobočiek zahraničných bánk. Začiatkom roka 2018 sa uskutočnili organizačné zmeny v niektorých subjektoch, čo viedlo zasa naopak k nárastu počtu pracovníkov.

Taktiež je vhodné podľa Národnej banky Slovenska spomenúť pretrvávajúci rastúci trend počtu pracovníkov centrálnej banky najmä do polovice roku 2017, kedy sa zvýšil počet zamestnancov hlavne na oddelení ochrany finančných spotrebiteľov. Vláda totiž schválila koncepciu ochrany spotrebiteľov na finančnom trhu, ktorá okrem iného umožnila vytvorenie jednotného kontaktného miesta pre klientov všetkých finančných inštitúcií.

Na slovenskom trhu pôsobilo koncom júna podľa údajov centrálnej banky spolu 28 bankových domov. Okrem centrálnej banky je to 12 komerčných bánk a 15 zahraničných pobočiek.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom