V Salvádore už môžu platiť aj v bitcoinoch, ale ľudia ho ako zákonné platidlo odmietajú

bitcoin
Obyvatelia Salvádoru už môžu platiť aj kryptomenou Bitcoin. Foto: ilustračné, Getty Images

V stredoamerickom Salvádore môžu občania od utorka v platobnom styku používať okrem amerického dolára aj kryptomenu bitcoin. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Salvádorský parlament začiatkom júna schválil legislatívu, vďaka ktorej bude možné použiť túto digitálnu menu pri akejkoľvek transakcii. Tá nadobudla účinnosť práve v utorok.

Všetky spoločnosti a prevádzky tak budú musieť akceptovať platby v bitcoinoch s výnimkou takých, ktoré nebudú disponovať potrebnou technológiou. Hlavnou menou v Salvádore bude naďalej americký dolár, pričom podľa novej legislatívy nikoho nebudú môcť nútiť, aby platil v bitcoinoch.

Vláda každému občanovi prispeje

Očakáva sa, že milióny obyvateľov Salvádora si stiahnu novú aplikáciu digitálnej peňaženky vytvorenú vládou, ktorá každému občanovi poskytne 30 dolárov v bitcoinoch.

Salvádorská vláda krátko po schválení spomenutej legislatívy avizovala, že bude podporovať školenia ľudí, aby mohli uskutočňovať transakcie pomocou bitcoinov. Ministerstvo hospodárstva však upozornilo, že 70 percent Salvádorčanov nemá prístup k tradičným finančným službám.

Väčšina ľudí bitcoin nechce

V nedávnom prieskume iba 4,8 percenta Salvádorčanov priznalo, že pozná bitcoin a rozumie fungovaniu tejto kryptomeny. Viac ako 68 percent opýtaných uviedlo, že nesúhlasí s používaním bitcoinu ako zákonného platidla.

„V našej krajine je mnoho negramotných ľudí, ktorí ledva vlastnia nejaký starý mobilný telefón, a nie ešte inteligentný. Nebudú to používať,“ tvrdí sedemdesiatnička Jeanette Sandovalová, ktorá sa živí doručovaním potravín.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom