V Ženeve vydražili diamant za viac ako 28 miliónov eur

Diamanty
ALO diamonds

Kameň bol vo svojej nespracovanej podobe 27. najväčším nájdeným bielym diamantom na svete.

Aukčná sieň Christie´s vydražila v Ženeve diamant, ktorý sa farbou a čistotou radí do skupiny najdokonalejších diamantov na svete. Záujemca za 163-karátový (32,6 gramov) kameň zasadený v náhrdelníku s menšími diamantmi a smaragdami zaplatil bez započítania poplatkov a daní v prepočte 28,7 milióna eur. Nikdy predtým sa v histórii nedražil tak veľký diamant tejto kvalitatívne najvyššej kategórie.

„Ceny diamantov s najvyšším hodnotením farby a čistoty o váhe 3 až 4 karátov vzrástli za uplynulých 10 rokov o 60 %. Vydražený diamant má ale výnimočných 163 karátov, čo znamená, že rast ceny bude oveľa rýchlejší,“ uvádza klenotník a majiteľ ALO diamonds Alojz Ryšavý.

Najväčší diamant nájdený v Angole

Kameň bol podľa aukčnej siene Christie´s vo svojej nespracovanej podobe (404,2 karátu) najväčším diamantom, ktorý bol kedy nájdený v africkej Angole a zároveň 27. najväčším nájdeným bielym diamantom na svete. Diamant, v surovom stave pomenovaný ako 4 de Fevereiro, má najvyššie možné hodnotenie ohľadom farby (D) aj čistoty (flawless – bezchybný). Zároveň patrí do raritnej skupiny IIa, do ktorej sa radia len 2 % nájdených diamantov. Kamene s týmto označením neobsahujú prímesi dusíka ani bóru.

Diamant bol objavený vo februári 2016. Na šesťmesačnom podrobnom skúmaní a brúsení v New Yorku spolupracovalo 10 odborníkov na čele s osemdesiatročným Benom Greenom, ktorý je podľa Christie´s považovaný za najlepšieho brúsiča diamantov na svete. Ako spôsob spracovania bol zvolený brus, ktorému sa hovorí emerald.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom