Verejné financie sú v katastrofálnom stave, Matovič viní Pellegriniho vládu a Fico varuje pred bankrotom

Igor Matovič
Minister financií Igor Matovič. Foto: archívne, SITA/Úrad vlády SR.
  • aktualizované 8. septembra, 16:10

Slovensko má podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť v rámci Európskej únie najhoršiu dlhodobú udržateľnosť verejných financií, avšak podľa ministra financií Igora Matoviča za to môže bývalá vláda Petra Pellegriniho.

„Rada skonštatovala, že verejné financie sú v katastrofálnom stave, no zároveň, keď si pozriete tú ich správu, tak známka rizika bola z februára 2020 a voľby boli 29. februára 2020. Takže v takomto stave nám Peter Pellegrini odovzdal verejné financie,“ povedal v stredu pred rokovaním vlády Matovič.

Odpoveďou je zákon o rozpočtovej zodpovednosti

Na otázku, čo s tým súčasná vláda plánuje robiť, Matovič odpovedal, že to, čo majú v programovom vyhlásení vlády. „Čiže prijať zákon o rozpočtovej zodpovednosti, prijať výdavkové limity a podobné ochranné opatrenia, aby tu ten armagedon po nás nezostal,“ uzavrel Matovič.

Avšak strana Smer-SD za stav verejných financií viní súčasnú vládu. Ako na stredajšej tlačovej konferencii povedal jej líder Robert Fico, Slovensko je na tom najhoršie v rámci EÚ a hrozí mu bankrot.

Slovensko musí dostať výdavky pod kontrolu

Počas prvého roku vládnutia sa súčasnej vláde podarilo v roku 2020 zvýšiť verejný dlh na 60,5 percenta z úrovne 48,2 percenta v roku 2019. Konkrétne podľa neho išlo o sumu 10 miliárd eur.

„V najbližšom roku Slovensko čaká vyriešiť výdavky štátu na úrovni osem miliárd eur, aby sme plus mínus mali pod kontrolou verejné financie,“ skonštatoval Fico. Hovorí sa podľa neho o zvyšovaní odvodov alebo o vyššom veku odchodu do dôchodku.

„Neschopnosť tejto bandy nemôže byť kompenzovaná filozofiou chudobnejší budú chudobnejší a bohatí budú bohatší,“ uviedol Fico.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRRRZ Rada pre rozpočtovú zodpovednosť