Viac ako tri štvrtiny slovenských dolárových milionárov vlani zbohatli

Peniaze dolár
Ilustračné foto, pixabay.com

Viac ako tri štvrtiny slovenských dolárových milionárov v minulom roku zbohatli. Výrazný nárast majetku o viac ako 10 percent hlásila takmer pätina z nich. Ďalších 18 percent bohatých tvrdilo, že hodnota ich bohatstva stagnovala. Typický slovenský dolárový milionár v minulom roku zhodnotil svoj majetok o dve až deväť percent. Odchyľoval sa tak od vývoja vo svete, kde celkové bohatstvo najbohatších ľudí mierne pokleslo. Vyplýva to z prieskumu J&T Banka Wealth Report 2019.

Prvýkrát po siedmich rokoch celkové bohatstvo dolárových milionárov vo svete pokleslo podľa World Wealth Reportu 2019 od Capgemini o 2,9 percenta, teda o dva bilióny dolárov. Štvrtinu z tejto sumy stratili európski milionári, ktorých počet klesol o 0,5 percenta pri poklese ich majetku o 3,1 percenta. K podobným záverom prišiel aj Wealth X World Ultra Wealth Report 2019, z ktorého vyplynulo, že v minulom roku kleslo bohatstvo milionárov s majetkom aspoň 30 miliónov dolárov o 1,7 %, pričom v Európe to bol pokles o jedno percento.

Finančné trhy s turbulenciami

Príčinou poklesu bohatstva svetových milionárov boli podľa J&T Banky turbulencie na finančných trhoch. V roku 2018 na nich hlavné triedy aktív skončili v rekordne červených číslach. Stála za tým kombinácia nervozity okolo obchodnej vojny, obáv zo spomaľovania svetovej ekonomiky, stres z menej uvoľnenej menovej politiky Fed-u, ako aj otázniky okolo vývoja politiky v Európe na čele s Talianskom pri nejasnostiach okolo brexitu. Rast averzie voči riziku, najmä v závere roka, vyústil do toho, že mierne zisky dokázali spolu s hotovosťou priniesť len štátne dlhopisy USA a eurozóny.

Dôvodom negatívneho vývoja, ktorý sa dotkol viac svetových než slovenských milionárov, podľa analytika J&T Banky Stanislava Pánisa je to, že hlavným ťahúňom prírastku bohatstva priemerného svetového dolárového multimilionára s majetkom aspoň 30 miliónov dolárov je investičný príjem, najmä z akcií, dlhopisov a z nehnuteľností. „A ten bol mierne negatívny, keď len svetová trhová kapitalizácia akciových búrz klesla o 15 percent pri značnom raste volatility,“ vysvetľuje Pánis.

Slovenských milionárov sa takýto vývoj výraznejšie nedotkol, keďže v porovnaní so svetom nemajú podľa Pánisa takú výraznú expozíciu voči rizikovým inštrumentom, akými sú napríklad akcie. Ich majetok je zložený skôr z konzervatívnejších a bezpečnejších aktív. Na druhej strane, ak by boli trhy rástli, svetoví milionári by pri takomto zložení majetku zarobili viac ako slovenskí.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Stanislav Pánis
Firmy a inštitúcie J&T BANKA