Viac než dve tretiny mladých ľudí si podľa prieskumu pravidelne sporia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, sporenie
Foto: ilustračné, Thinkstock

Mladí Slováci myslia na svoju budúcnosť i horšiu ekonomickú situáciu. Nejakú sumu si pravidelne ukladá 69 % mladých ľudí vo veku 18 až 30 rokov.

Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre spoločnosť Kruk vypracovala agentúra Stem/Mark. Zároveň ukazuje, že podiel mladých ľudí s úsporami rastie s vekom a tiež s dosiahnutou úrovňou vzdelania.

Mladí Slováci každý mesiac priemerne usporia 130 eur. Najčastejšie na tento účel využívajú sporiace účty či termínované vklady a dôchodkové fondy.

Hrozí rast nezamestnanosti

„Predpokladaný globálny pokles ekonomiky bude mnohonásobne dlhší než trvanie súčasných obmedzení a bude okrem iného spojený s nárastom nezamestnanosti. Ľudia s úsporami si dlhšie dokážu udržať svoj životný štandard a nebudú nútení požičiavať si na bežné výdavky. Pre mnohých Slovákov bez úspor bude napriek prijímaným podporným opatreniam problematické financovať neplánované výdavky alebo splácať súčasné záväzky,“ hovorí generálna riaditeľka spoločnosti Kruk Jaroslava Palendalová.

Ochota sporiť podľa očakávaní Kruku rastie s čistým osobným príjmom i príjmom domácnosti. „Najprezieravejší sú v tomto ohľade respondenti z Trenčianskeho kraja, kde si pravidelne sporí 84 % mladých ľudí. Najmenej sporia v Trnavskom kraji, pravidelnú sumu si odkladá 57 % mladých Slovákov,“ dodáva Palendalová.

Najmladší ľudia, teda vo veku 18 až 22 rokov, chcú mať v prípade potreby svoje úspory rýchlo k dispozícii, a tak si často ukladajú peniaze doma. S rastúcim vekom mladí preferujú sporiace účty a termínované vklady.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jaroslava Palendalová
Firmy a inštitúcie Kruk