Vláda ukázala, že dlh nepovažuje za skutočný problém Slovenska. Právnické aj fyzické osoby čaká podnikanie v neistote

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Vláda v novom programovom vyhlásení ukázala, že deficit ani dlh nepovažuje za skutočný problém Slovenska. Konštatuje to Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS). Čo sa konsolidácie verejných financií týka, nepôjde podľa analytikov o konsolidáciu v pravom zmysle slova, ale o zvyšovanie daňového zaťaženia.

„Vláda namiesto znižovania deficitu chce dlh znížiť len opticky, transformáciou zákona o dlhovej brzde, ktorej sankčné mechanizmy považuje za nesprávne nastavené, a hlavne prechodom na čistý dlh,“ uvádzajú ďalej analytici.

Bez konkrétnych úsporných opatrení

Najväčší problém tohto prístupu spočíva podľa analytikov v tom, že sa v dokumente ťažko nájdu konkrétne úsporné opatrenia, ale zato tam sú silné vyhlásenia ohľadom zvyšovania daňového zaťaženia. Bez akejkoľvek snahy o definovanie súčasnej progresivity zdanenia príjmu fyzických osôb vláda navrhuje jej zvýšenie.

„Slovensko, ktoré už dnes ťažko udržiava na svojom území talenty, vysiela šikovným a kvalifikovaným pracovníkom týmto krokom jasný signál – choďte do Českej republiky, tam je základná sadzba dane z príjmov fyzických osôb len 15 % a najvyššia sadzba len 23 %,“ komentujú analytici.

Nesystémový krok

Odkaz na negatívne externality, ako tabak a podobne, považuje inštitút za nesystémový krok, lebo sadzby sú už dnes vysoké, a za povinnú sociálno-demokratickú jazdu, ktorú nová vláda urobí v záujme získania dodatočných peňazí od občanov jednoducho preto, že je pri ich prijímaní minimálny politický, či spoločenský odpor.

Zvyšovanie vybraných spotrebných daní je ľahká cesta a práve kvôli politickej priechodnosti v programovom vyhlásení vlády nie je zvyšovanie DPH. Rovnako zvyšovanie zdanenia nehnuteľností sa bude údajne týkať iba „bohatých“ a firiem.

Neprekvapivý krok

Opätovné zavedenie zdanenia bankového sektora nie je podľa INESS prekvapením.

„Jeho negatívne dôsledky netreba dookola vysvetľovať,“ hovoria analytici. Nová vláda sa však už podľa nich z minulosti poučila. Chce zabrániť prenosu na spotrebiteľa, čo bude pravdepodobne znamenať nárast regulácie sektora s rizikom zníženia inovácií a dostupnosti niektorých služieb a produktov pre spotrebiteľov.

Zdanenie nadmerných ziskov

Za veľmi rizikové považujú analytici diskusie o „spravodlivej“ výške zdanenia nadmerných ziskov. Toto opatrenie už nemá byť len krízovým pre konkrétny sektor, ale trvalou súčasťou daňového systému.

„Nielen právnické ale aj fyzické osoby budú podnikať v neistote, kedy štátny úradník ich zisk vyhlási za nadmerný. Ak by chcel niekto vymyslieť nástroj na odlákanie investícií a nových pracovných miest na Slovensku, lepší nevymyslí. Vtipnou súčasťou tohto bodu je odkaz na využitie týchto zdrojov na financovanie adresných sociálnych politík. Plošný 13. dôchodok je dokonalým opakom adresnej politiky s cenovkou 1 mld. eur,“ konštatujú analytici INESS.

Dlh bude pravdepodobne naďalej rásť

Zo strednodobého hľadiska je možné od programového vyhlásenia nasledujúce štyri roky podľa inštitútu očakávať veľmi pomaly, ak vôbec, klesajúci schodok, ktorý bude klesať príliš pomaly na to, aby zastavil nárast dlhu. Slovensko sa bude s týmto programovým vyhlásením zadlžovať podľa analytikov rovnako ako doteraz a udržateľnosť verejných financií zostane v pásme vysokého rizika.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie INESS Inštitút ekonomických a spoločenských analýz