VÚB banka predala dlhopisy za pol miliardy eur

Obchodovanie, graf
Ilustračné foto. SITA/AP/Paulo Duarte

Dopyt investorov bol až na úrovni vyše 2,5 mld. eur.

VÚB banka vydala syndikovanú emisiu krytých dlhopisov za 500 mil. eur. Dopyt investorov bol až na úrovni vyše 2,5 mld. eur. Záujem o dlhopisy prejavilo podľa vyjadrení banky vyše 160 investorov a ich zástupcov. Ako ďalej banka informovala, predaný objem dlhopisov si rozdelili investori z viacerých krajín. Vyše polovicu (52 %) majú Nemecko a Rakúsko, 14 % Škandinávia, po 8 % Benelux a Slovensko.

Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR), ktorá pomáhala s vytvorením nových právnych predpisov, spustila zároveň rámec pre investície do slovenských krytých dlhopisov vo výške 385 mil. eur. „Je to veľký rámec a predstavuje veľký krok vo vývoji slovenského kapitálového trhu,“ povedala riaditeľka EBOR pre banky EÚ Lucyna Stańczak-Wuczyńska.

Na začiatku boli hypotekárne záložné listy

VÚB banka v roku 1997 ako prvá banka na Slovensku emitovala hypotekárne záložné listy, ktoré sú predchodcom súčasných krytých dlhopisov. A v roku 2017 banka vydala dlhopisy v hodnote 250 mil. eur. Teraz ponúkla a vypredala nový rekordný objem v hodnote 500 mil. eur.

Všeobecná úverová banka vznikla 1. januára 1990 vyčlenením komerčných aktivít pre firemných klientov na území SR zo Štátnej banky československej ako štátny peňažný ústav. V roku 1992 sa pretransformovala na akciovú spoločnosť patriacu pod Fond národného majetku SR. Koncom roku 2001 získala väčšinový podiel vo VÚB talianska banková skupina IntesaBci, v súčasnosti Intesa Sanpaolo.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie VÚB Všeobecná úverová banka