Z najväčších slovenských bánk podpísala antikorona záruky už aj Tatra banka

Tatra banka
Ilustračné foto Tatra banka

Už aj Tatra banka podpísala so spoločnosťou Slovak Investment Holding (SIH) dohodu o antikorona záruke. Z tých najväčších bánk bola pritom posledná. Aktuálne je zapojených v tomto programe osem bánk.

Ako skonštatoval člen predstavenstva Tatra banky Marcel Kaščák, cieľom spoločnosti je rozšíriť produktovú škálu úverov so zárukami a pomôcť podnikateľom postihnutým pandémiou COVID-19.

Pre koho je program určený

SIH antikorona záruka je nový finančný nástroj, ktorý spoločnosť Slovak Investment Holding pripravila s cieľom pomôcť podnikateľom vysporiadať sa s aktuálnou situáciou. Zvýhodnené úverové financovanie je určené pre podnikateľov, ktorých fungovanie je ovplyvnené priamo pandémiou alebo karanténnymi opatreniami zameranými na zamedzenie šírenia nového koronavírusu.

Finančný nástroj pozostáva z portfóliovej záruky pre finančné inštitúcie a za podmienky udržania zamestnanosti aj z úrokovej dotácie, ktorá môže byť poskytnutá až do výšky 4 %. Konečné úvery môžu byť tak bezúročné.

Záruka by mala viesť k novým, nanajvýš štvorročným preklenovacím úverom, vrátane 12-mesačného odkladu splátok istiny aj úroku, až do výšky takmer 1,2 milióna eur na jeden úver. Podporené podniky budú môcť úverové zdroje použiť na svoje investičné a prevádzkové náklady.

Preklenovacie úvery by mali pomôcť firmám prekonať finančné ťažkosti spôsobené núteným zatvorením alebo obmedzením prevádzky a i napriek krízovej situácii udržať pracovné miesta.

Treba sa obrátiť na banku

Podnikatelia sa so žiadosťami o úver musia obrátiť na jednu z bánk, ktorá sa zapojila do programu SIH antikorona záruka. Banka celý proces administruje, pričom aj kreditné rozhodnutie je v kompetencii banky.

Ako prvá podpísala zmluvu s holdingom ešte v polovici apríla Slovenská sporiteľňa. Okrem Slovenskej sporiteľne sa k programu pridali aj VÚB banka, BKS Bank, UniCredit Bank, Oberbank, ČSOB, OTP Banka a aktuálne už aj Tatra banka.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Tatra banka