Zamestnávatelia vzniesli zásadnú pripomienku k návrhu novely zákona o DPH

Dokument, dokumenty, úrad, papierovačky
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR vzniesla zásadnú pripomienku k návrhu novely zákona o dani z pridanej hodnoty (DPH), ktorá rieši opravu odpočítanej dane pri neuhradení záväzku.

Aplikácia tohto ustanovenia bude podľa zamestnávateľov veľmi administratívne náročná pri uplatňovaní odpočtu DPH na vstupe. Ministerstvo financií upozorňujú na to, že si to vyžiada zvýšené náklady na úpravu informačných systémov a môže sa tým narušiť cash flow v spoločnostiach.

Novela nerieši neuhradené pohľadávky a vratku

Pripravovaná novela zákona podľa AZZZ rieši vrátenie odpočítanej dane na vstupe, nerieši však neuhradené pohľadávky a vratku odvedenej dane na výstupe.

Štát tak bude mať uhradenú DPH z dodaných plnení platiteľmi dane a zároveň bude krátiť možnosti odpočtu DPH na vstupoch pri neuhradení dodávateľských faktúr.

„Úpravy odpočítania dane na vstupe môžu presahovať rôzne zdaniteľné obdobia pri rôznych typoch splatností záväzkov,“ varujú zamestnávatelia.

Povinnosť vykonať opravu odpočítanej dane

Rezort financií navrhuje zaviesť pre odberateľa povinnosť vykonať opravu odpočítanej dane z kúpených tovarov alebo služieb, v cene ktorých bola daň uplatnená, ak sčasti alebo úplne neuhradí záväzok do 90 dní po jeho splatnosti.

Daňová povinnosť podľa ministerstva zaťažuje iba konečné štádium spotreby. „Do tohto času, aj keď sa daň vyberá na každom stupni výroby a distribúcie tovarov a služieb, systém odpočtov má zabezpečiť neutrálny účinok DPH vo vzťahu ku všetkým zdaniteľným osobám, ktoré vystupujú vo výrobnom a distribučnom procese,“ tvrdí rezort.

Spoločný mechanizmus DPH je založený na zásade, že odberateľ za kúpený tovar alebo službu v blízkej budúcnosti zaplatí.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ)MF Ministerstvo financií SR