Ženy majú nižšie platy ako muži aj tento rok, od pondelka až do konca roka pracujú zadarmo

peniaze
Foto: ilustračné, Thinkstock.

Od pondelka 25. októbra tohto roka budú ženy s priemerným zárobkom na Slovensku až do konca roka pracovať zadarmo. Ženy si polepšili, keďže tento stav sa v porovnaní s minulým rokom zlepšil o tri dni, celkovo sú ale za mužmi pozadu o pár stoviek eur. Ako sa uvádza v tlačovej správe Business Leaders Forum, tieto údaje však nezohľadňujú obdobie pandémie COVID-19, keďže vychádzajú z roku 2019.

Slovensko je 6. od konca

Slovensko sa v oblasti platovej nerovnosti momentálne nachádza medzi krajinami Európskej únie (EÚ) na šiestej priečke od konca. V roku 2019 podľa Eurostatu dosiahol rozdiel v priemernom hodinovom zárobku mužov a žien úroveň 18,4 %.

Horšie ako Slovensko je na tom Estónsko, ktoré je na chvoste rebríčka, pred ním sa umiestnili Litva, Rakúsko, Nemecko a Česká republika. Naopak, najnižšie platové rozdiely sú v Luxembursku, Rumunsku a Taliansku, pričom prvú päťku uzatvára Belgicko a Slovinsko. Priemer je 14,4 %.

Zakorenené predsudky

Za pomalší rast miezd žien môžu viaceré faktory. Jedným z nich je prevažujúce zastúpenie žien v nízkopríjmových ekonomických činnostiach (zdravotníctvo, sociálna pomoc, vzdelávanie) aj v pracovných pozíciách.

„Mzdové rozdiely tiež ovplyvňujú zakorenené predsudky o vhodnosti mužov a žien vykonávať určité práce či role, preferencia mužov pre vedúce funkcie, ako aj prevládajúca účasť žien na materskej a rodičovskej dovolenke, pre ktorú na niekoľko rokov práve oni vypadávajú z trhu práce a strácajú zručnosti,“ uviedol analytik a výskumník z Inštitútu pre výskum práce a rodiny Andrej Kuruc.

Nezanedbateľný vplyv má podľa neho i celkové množstvo odpracovaných hodín neplatenej práce v domácnosti najmä v súvislosti so starostlivosťou o závislé osoby v domácnosti.

Aj posledné údaje Štatistického úradu SR hovoria o podstatnom rozdiele v hrubej mesačnej mzde medzi ženami a mužmi. Kým priemerná hrubá mesačná mzda muža na Slovensku v roku 2020 predstavovala 1 460 eur, u ženy išlo len o 1 198 eur. Podľa týchto štatistík tak ženy na Slovensku zarobili v priemere o 262 eur menej ako muži. Priemerná hrubá mzda žien v percentuálnom vyjadrení predstavovala 82,1 % z priemernej hrubej mzdy mužov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Kuruc
Firmy a inštitúcie Inštitút pre výskum práce a rodiny (IVPR)