Poštová banka súhlasí s odtajnením zmluvy so Slovenskou poštou

Poštová banka
Ilustračné foto SITA/Marián Peiger

Rámcová zmluva bola predmetom rôznych otázok, preto generálny riaditeľ Poštovej banky súhlasil s odtajnením, aby obchodné vzťahy boli podľa jeho slov aj v očiach verejnosti vnímané transparentne.

Poštová banka dala súhlas na odtajnenie zmluvy so Slovenskou poštou. Informovala o tom banka. Tieto dve spoločnosti sú dlhodobí strategickí partneri. Podmienky a parametre ich vzájomnej spolupráce definuje rámcová zmluva, ktorá bola od roku 2004 krytá obchodným tajomstvom.
Generálny riaditeľ hovorí o splnení záväzku
Ako skonštatoval generálny riaditeľ Poštovej banky Andrej Zaťko, zmluva bola vyše desať rokov predmetom rôznych otázok a špekulácii. “Mojim záväzkom pri nástupe do funkcie generálneho riaditeľa Poštovej banky bolo, aby boli tieto obchodné vzťahy aj v očiach verejnosti vnímané transparentne. Súhlasili sme preto s jej odtajnením,“ vysvetľuje Zaťko.

Vedenie banky tak dalo súhlas na odtajnenie častí zmluvy. Išlo o tie, ktoré špecifikujú charakter exkluzívnej spolupráce, metodiku výpočtu odmien pre Slovenskú poštu a jej zamestnancov, či dĺžku trvania zmluvy. Poštová banka podľa jej vyjadrení za uplynulé roky pošte významne kompenzovala výpadky jej príjmov z trhu klasických poštových služieb a prispela k zlepšeniu finančnej aj personálnej situácie.
Výnosy pošty vďaka banke dosiahli 17 miliónov eur
V roku 2014 zabezpečila Poštová banka Slovenskej pošte výnosy z predaja vo výške 17 mil. eur. Celkový zisk Slovenskej pošty po zdanení pritom dosiahol vlani 3,32 mil. eur. “Aj to je dôkazom toho, že Poštová banka je kľúčovým obchodným partnerom Slovenskej pošty a má zásluhu na jej plusovom hospodárení,“ uviedla v stanovisku banka.

Nad rámec výnosov z predaja produktov vypláca Poštová banka Slovenskej pošte finančné plnenie aj na základe exkluzívnej zmluvy. Zahŕňa to odmenu za poskytovanie dohodnutých služieb, napríklad za využívanie obchodnej siete, zriadenie a nájom priehradok alebo obsluhu bankomatov. Poštová banka investuje svoje finančné prostriedky aj do vzdelávania a motivácie zamestnancov Slovenskej pošty.
Väčšinovým vlastníkom je skupina J&T
Poštová banka vznikla na konci decembra 1992 a svoju činnosť začala 1. januára 1993. Na základe zmluvy so Slovenskou poštou predáva svoje produkty a služby aj prostredníctvom vyše 1 500 pôšt umiestnených na celom území Slovenska. Ku koncu júna 2013 bol ešte vyše 90-percentným vlastníkom banky Istrokapital, no od júla 2013 skupina J&T vlastní majoritu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Poštová bankaSlovenská pošta