Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Javorina
Lokalita, kde v minulosti stála obec Ľubické Kúpele. Vpravo je posledný stojaci dom zo zaniknutej obce. V pozadí sú bývalé armádne hospodárske objekty. Približne 900 obyvateľov zaniknutej obce násilne vysťahovali na dvakrát v rokoch 1952 a 1955 po vzniku Vojenského obvodu Javorina. Foto: Ilustračné foto SITA/Rastislav Ovšonka
2. januára 2011 Aktuálne správy od SITASITA Diskusia()

Vojenský obvod Javorina je po 60 rokoch minulosťou

POPRAD 2. januára (WEBNOVINY) – Na hranici bývalého Vojenského obvodu Javorina v Zaľubici v obci Ľubica sa dnes stretli predstavitelia obcí, urbárskych spoločenstiev a fyzických osôb pochádzajúcich zo zaniknutých obcí, ktorí sa angažovali o zrušenie vojenského obvodu, aby tu prepílili závoru oddeľujúcu rampu.

Udialo sa tak po viac ako 20 ročnej snahe bývalých vlastníkov a potomkov obyvateľov zo zaniknutých obcí, ktorých násilne vysťahovali pred 60 rokmi po vytvorení vtedy Vojenského výcvikového priestoru Javorina. „Práve dnes sme sa konečne dočkali vytúženej chvíle a môžeme sa bez obáv vrátiť do svojho rodiska. Vojenský obvod Javorina po 60 rokoch definitívne zaniká,“ povedal pred zhromaždenými predseda Združenia za obnovu obce Ruskinovce Martin Pitoňák. Celý vojenský priestor je tak odteraz prístupný pre všetkých ľudí.

Podľa predsedu Urbárskej spoločnosti obce Jakubany Štefana Gulašiho dodnes niektorí aktivisti, ktorí sa zasadzovali za zrušenie Vojenského obvodu Javorina, „znášajú všelijaké vykonštruované útoky na verejného činiteľa a pritom sme prišli len chrániť naše majetky pred rozkrádaním.“ Gulaši je rád, že majetok vo vojenskom obvode sa vracia a vráti pôvodným vlastníkom, aj napriek snahe rôznych privatizačných skupín a prívržencov politických strán. Predseda urbárskeho spoločenstva zároveň vyjadril presvedčenie, aby ich majetky, ktoré získali po 20 rokoch snaženia, neboli začlenené do „nového fenoménu, a to je chránené vtáčie územie Levočské vrchy,“ uviedol Gulaši.

Nie všetci sú spokojní

Poslankyňa Národnej rady SR Monika Gibalová pred všetkými účastníkmi dnešného podujatia spálila zákon, ktorým vznikol bývalý Vojenský výcvikový priestor Javorina. Ide o zákon č. 169/1949, na základe ktorého po vytvorení vojenského priestoru neskôr zanikli obce Blažov, Dvorce, Ľubické Kúpele a Ruskinovce. Ich obyvatelia boli následne násilne vysťahovaní. Podľa ministra dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Jána Figeľa tu až po 20 rokoch prichádza spravodlivosť. „Už 20 rokov máme slobodu, ale tu spravodlivosť dochádza až teraz,“ uviedol Figeľ. Nie všetci sú však so súčasnou situáciou spokojní. Iniciátori obnovy obce Ľubické Kúpele si myslia, že zrušením Vojenského obvodu Javorina a začlenením katastrálnych území bývalých obcí pod existujúce obce sa udiala ďalšia krivda, keďže momentálne nie je možné obnoviť bývalú obec Ľubické Kúpele.

Vojenský obvod Javorina s rozlohou 31 640 hektárov vznikol vo februári 1952. Priestor slúžil najmä na výcvik tankových vojsk a protivzdušnej obrany. V roku 2002 vláda prvýkrát rozhodla o zrušení Vojenského obvodu Javorina. Výcvik armády sa tu oficiálne skončil 31. decembra 2005. Obvod mal byť zrušený v roku 2006. Generálny prokurátor a skupina poslancov však napadli novelu zákona o obecnom zriadení, v ktorej bolo ustanovenie o obnove obce Ľubické Kúpele.

Ku koncu novembra 2010 boli vydané pozemky 6 243 reštituentom, čo je viac ako 76 % žiadateľov. Celková výmera vydaných pozemkov je 3 898 hektárov. O definitívnom zrušení vojenského priestoru rozhodla vláda 1. decembra 2010. Vo vlastníctve štátu by malo ostať približne 11 600 hektárov. Značnú časť pozemkov tvoria pozemky neznámych vlastníkov. Zrušením vojenského priestoru dôjde aj k zmene katastrov viacerých obcí v okresoch Kežmarok, Stará Ľubovňa, Sabinov a Levoča, takže sa budú musieť prekresľovať aj mapy územno-správneho členenia Slovenska.

Odporúčané články

Obce si rozdelia pozemky vojenského územia Javorina MO SR: Javorina má zaniknúť k 1. januáru 2011

Neprehliadnite

Jedným zo spúšťačov Nežnej revolúcie bola súdržnosť mladých študentov, hovorí historička Fico do basy, kričal dav na proteste v Košiciach a generácia novembra ’89 odovzdala štafetu mladším Nikdy neodstúpim a nech si to všetci zapamätajú, odkázal Babiš a synov únos nazval výletom do Ruska Aktualizované: Národniari bránia Danka, osobnú zodpovednosť má len voči rodine a kritizujú Bugárovu esemesku Hapal bol po premiére spokojný s herným prejavom hráčov, v Prahe plánuje ofenzívnu taktiku V Michalovciach postavia novú polikliniku za milióny eur, v areáli začali búrať starý pavilón V Banskej Bystrici pochodovali za slušné Slovensko, štrngalo sa kľúčami aj kričalo „Skutok sa stal“ Zápasy NHL boli tentokrát bez Slovákov, v zostave Bostonu chýbali brankár Halák aj obranca Chára

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Aktuálne správy

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies