Vojna na Ukrajine: Rusi postupujú k Lysyčansku, rakety zasiahli Mykolajiv a v armáde sú čistky vyšších dôstojníkov (online)

Vojna na Ukrajine, Černihiv
Zničený bytový dom v meste Černihiv (19. jún 2022). Foto: SITA/AP.

Príliš „radikálne preskupenie“ štruktúry ruského vojenského velenia môže naznačovať „pretrvávajúcu dysfunkciu“. Ako na svojom webe referuje americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW), tá môže byť následkom čistiek vyšších dôstojníkov, ktorí sú obviňovaní zo zlyhania na Ukrajine.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Kremeľ nedávno vymenil veliteľa vzdušných síl Andreja Serďukova, ktorého podľa ruských médií nahradil Michail Teplinskij. Ukrajinské zdroje už predtým 17. júna informovali, že Kremeľ odvolal Serďukova pre slabý výkon počas invázie a vysoké straty v radoch výsadkárov.

Rusko údajne chystá i výmenu súčasného veliteľa južného vojenského okruhu Alexandra Dvornikova. ISW s odvolaním sa na investigatívnu skupinu Bellingcat tvrdí, že ruský prezident Vladimir Putin ho plánuje nahradiť, pretože nadmerne pije a má nedostatok dôvery medzi ruskými silami.

Na frontovej línii ruské sily úspešne postupujú z juhu smerom k Lysyčansku v Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny, aby tak obrali Ukrajincov o obrannú výhodu v podobe rieky Siverskyj Donec. ISW prognózuje, že v priebehu budúceho týždňa Rusi pravdepodobne zaútočia na predmestia Lysyčanska.

Na juhu Ukrajiny tamojšia armáda v priebehu utorka 150-krát zaútočila na ruské ciele. Podľa jej tvrdení zabila 49 ruských vojakov, zničila dve samohybné húfnice, jeden delostrelecký ťahač, jeden muničný sklad a päť obrnených a vojenských vozidiel.

Ministerstvo vnútra SR (MV SR) zriadilo kontakty, na ktoré sa môže verejnosť obrátiť v prípade záujmu pomôcť občanom Ukrajiny utekajúcim pred vojnou.

Ako informoval tlačový odbor MV SR, pomoc je možné poskytnúť na mail pomocpreukrajinu@minv.sk a prostredníctvom telefónneho čísla +4212/48 59 33 12.

Kontakty slúžia na nahlasovanie materiálnej pomoci, ako je šatstvo, oblečenie, hygienické potreby vrátane plienok pre deti, potraviny či na ponuky ubytovania.

Členské štáty Európskej únie údajne dosiahli konsenzus v súvislosti s udelením štatútu kandidátskej krajiny Ukrajine. Referuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na francúzskeho ministra pre európske záležitosti Clémenta Beaunea.

„Dosiahli sme pokrok v otázkach, o ktorých sme od rána diskutovali, a to v príprave na zasadnutie Európskej rady v Bruseli koncom tohto mesiaca. Týkať sa to bude najmä Ukrajiny a možnosti udelenia štatútu kandidátskej krajiny Ukrajine, Moldavsku a Gruzínsku,“ povedal Beaune.

Európska komisia 17. júna zverejnila závery o žiadostiach Ukrajiny, Moldavska a Gruzínska o členstvo v EÚ, v ktorých odporučila prvým dvom spomenutým krajinám udeliť štatút kandidáta.

Vojna na Ukrajine (online)

  • minúta po minúte

21:00 Stredajší online prenos (minúta po minúte) sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti so situáciou na Ukrajine vám prinesieme aj vo štvrtok.

20:20 Moskva premenovala priestranstvo pred americkým veľvyslanectvom po samozvanej proruskej separatistickej republike z východu Ukrajiny.

Moskovská radnica v stredu oznámila, že sa volá Námestie Doneckej ľudovej republiky. Na svojej webstránke o tom informuje spravodajská televízia CNN.

„Americké veľvyslanectvo dostalo novú oficiálnu adresu,“ uvádza sa vo vyhlásení s tým, že diplomatická misia teraz sídli na Námestí Doneckej ľudovej republiky 1. Predošlá adresa ambasády bola Boľšoj Deviatinskij 8.

Adresa je podľa radnice výsledkom verejného hlasovania, na ktorom sa zúčastnilo takmer 280-tisíc ľudí. V máji moskovskí radní navrhli premenovať jednu z moskovských ulíc na počesť „obrancov Donbasu“.

Veľvyslanectvo USA v Rusku
Budova amerického veľvyslanectva v Moskve. Foto: ilustračné, SITA/AP

19:48 Ruskí vládni hackeri vykonali podľa americkej spoločnosti Microsoft viacero operácií kybernetickej špionáže, pričom sa zamerali na krajiny spriaznené s Ukrajinou. Informuje o tom spravodajský portál Sky News.

Výskumníci zistili, že od februára, keď sa začala ruská invázia na Ukrajinu, hackerské skupiny podporované ruským štátom vykonali sériu kyberútokov na ukrajinské subjekty, ale tiež na 128 organizácií v 42 ďalších štátoch.

18:30 Nemecký kancelár Olaf Scholz chce na nadchádzajúcom samite organizácie G7 diskutovať o návrhu „Marshallovho plánu pre Ukrajinu“ a vyjadril nádej na vytvorenie spojeného frontu pri dlhodobej podpore Ukrajiny.

„Obnovenie Ukrajiny bude úlohou na generácie,“ povedal Scholz v stredu v nemeckom parlamente. Dodal pritom, že niektoré veci, ktoré minulý týždeň videl v ukrajinskom meste Irpiň, mu pripomenuli obrazy Nemecka po druhej svetovej vojne. Informuje o tom portál news.sky.com.

Olaf Scholz konštatoval, že na obnovu Ukrajiny bude potrebné vynaložiť miliardy. Zároveň pozval ukrajinského prezidenta Volymyra Zelenského na pondelok na diskusiu o tejto problematike s lídrami G7.

Olaf Scholz
Nemecký kancelár Olaf Scholz. Foto: SITA/AP

17:46 Nemecká armáda plánuje cvičiť ukrajinských vojakov na používanie salvových raketometov Mars II. Povedala to v stredu v nemeckom parlamente ministerka obrany Christine Lambrechtová.

16:46 Ruské a Ruskom podporované separatistické sily v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny utrpeli počas ruskej invázie ťažké straty, tvrdí britská vojenská rozviedka. Podľa jej odhadov len donecké milície prišli o 55 percent z ich pôvodných síl. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Rusko sa mesiace vyhýba zverejneniu podrobností o jeho obetiach. Ombudsmanka v samozvanej Doneckej ľudovej republike minulý týždeň uviedla, že o život prišlo 2 128 príslušníkov doneckých síl a 8 897 utrpelo zranenia. Zomrelo tam tiež 654 civilistov.

Britská vojenská rozviedka upozornila, že sa Rusko veľmi pravdepodobne usiluje nasadiť do východoukrajinského regiónu Donbas, ktorý pozostáva z Doneckej a Luhanskej oblasti, veľký počet záložných jednotiek. Ruské sily sa sústreďujú na dobytie Luhanskej oblasti a podľa ukrajinských lídrov je ich cieľom obkľúčenie mesta Lysyčansk.

Regionálny šéf Serhij Hajdaj uviedol, že v meste nastala „kolosálna deštrukcia“. Situáciu v susednom meste Sjevjerodoneck opísal ako „peklo“ a citujúc tamojšieho starostu povedal, že tam zostalo zhruba sedem až osem tisíc civilistov.

14:52 V rafinérii v juhozápadnom Rusku vypukol požiar po tom, čo ju podľa tamojších úradov zasiahli drony. Oheň v zariadení v Novošachtinsku v Rostovskej oblasti sa podarilo dostať rýchlo pod kontrolu a nikto neutrpel zranenia.

Rafinéria vo vyhlásení uviedla, že požiar spôsobil útok dvoch dronov, čo označila za teroristický útok. Podrobnosti neuviedla, ale štátna tlačová agentúra Tass tvrdí, že dva ukrajinské drony preleteli nad závodom a jeden z nich narazil do výmenníka tepla, čím spustil požiar. Gubernátor Rostovskej oblasti Vasilij Golubev povedal, že v areáli závodu našli časti dvoch dronov. Rafinéria nakrátko zastavila prevádzku, aby posúdila škody.

Rafinéria, požiar
Hasiči zasahujú na mieste požiaru v ruskej rafinérii. Foto: SITA/AP

13:56 Turecko oznámilo, že s Ruskom pokročilo vo vývoze ukrajinského obilia. Informuje o tom web eurointegration.com.ua s odvolaním sa na turecké médiá.

Delegácia tureckého ministerstva obrany rokovala v stredu v Moskve o odblokovaní vývozu ukrajinského obilia po mori. Podľa tureckého ministerstva obrany sa stretnutie uskutočnilo v „konštruktívnej a veľmi pozitívnej atmosfére“ a jeho účastníci uviedli, že dosiahli dohodu o uskutočnení štvorstranných rozhovorov s Ukrajinou a Organizáciou Spojených národov (OSN).

Rusko a Turecko rokovali aj o sťahovaní obchodných lodí s nákladom zo zablokovaných ukrajinských prístavov a bezpečnom návrate tureckých lietadiel na medzinárodné letisko Boryspiľ neďaleko Kyjeva. Čo sa týka štvorstranného stretnutia predstaviteľov Kyjeva, Moskvy, Ankary a OSN, malo by sa uskutočniť „v najbližších týždňoch“. Turecká strana tiež poznamenala, že výsledkom rozhovorov bol odchod prvej tureckej lode „Azov Concord“ z prístavu v Mariupoli okupovaného Ruskom.

Pre ruskú blokádu ukrajinských prístavov nie je možné vyviezť 22 miliónov ton obilia. Ukrajina vytvorila dve cesty na vývoz obilia – cez Poľsko a Rumunsko. Rokuje tiež s pobaltskými štátmi.

13:28 Mesto Mykolajiv na juhu Ukrajiny v stredu zasiahlo sedem ruských rakiet. Uviedol to na komunikačnej platforme Telegram šéf regionálnej vojenskej administratívy Vitalij Kim.

V čase útoku bol Kim na inšpekcii miestnej úrody. „Prerušil som inšpekciu v okrese. Vraciam sa do mesta. Mesto bolo zasiahnuté siedmimi raketami,“ napísal na Telegrame. Neuviedol však, či si údery vyžiadali nejaké obete. Informuje o tom portál cnn.com.

Ruské úrady a ruské médiá hneď o útoku na mesto Mykolajiv nepriniesli nijaké správy a televízia CNN nemohla nezávisle overiť tvrdenie šéfa regionálnej vojenskej správy, že na mesto dopadlo sedem rakiet. Mykolajiv bol v prvých týždňoch ruskej invázie miestom tvrdých bojov, ale ukrajinské sily ho úspešne ubránili.

Ruska raketa
Foto: ilustračné, SITA/AP

13:11 Estónsko tvrdí, že Rusko proti nemu podniká „simulované raketové útoky“. Pre fínsky web Iltalehti to povedal náčelník štábu estónskeho ministerstva obrany Kusti Salm. Podľa neho Rusko v súčasnosti vykonáva cvičenia, pri ktorých simuluje raketové útoky na estónske územie.

Cez víkend narušil estónsky vzdušný priestor vrtuľník ruskej pohraničnej stráže. Vrtuľník bol vo vzdušnom priestore Estónska takmer dve minúty. Podľa estónskej armády nepredložil letový plán, mal vypnutý transpondér a nedokázal udržiavať rádiové spojenie s estónskymi leteckými navigačnými službami.

Spomenutý incident bol už druhým narušením vzdušného priestoru Estónska v tomto roku. Minulý rok ruské lietadlá, vojenské aj civilné, narušili estónsky vzdušný priestor dovedna päťkrát.

12:42 Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) poprel medializované informácie o tom, že Slovensko zlyhalo v rokovaní s Nemeckom o dodaní tankov na Slovensko.

Podľa jeho slov Ministerstvo obrany Slovenskej republiky (MO SR) naďalej rokuje s Nemeckom o dodaní tankov na Slovensko ako náhrady za tanky, ktoré plánuje Slovensko poslať Ukrajine.

„Veľmi intenzívne rokujem s ministrom obrany Ukrajiny. Sme ochotní poskytnúť túto techniku Ukrajine, ale za predpokladu, že dostaneme adekvátnu náhradu od našich spojencov,“ uviedol na tlačovej konferencii po rokovaní vlády Jaroslav Naď.

Jaroslav Naď
Minister obrany Jaroslav Naď. Foto: archívne, SITA/Ľudovít Vaniher.

10:48 Luxembursko sa zaviazalo, že 15 percent svojho ročného obranného rozpočtu poskytne Ukrajine, ktorá je terčom ruskej vojny. „Pätnásť percent obranného rozpočtu tejto krajiny, to je príspevok k obrane Ukrajiny,“ povedal v utorkovom nočnom príhovore ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Podľa údajov Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) Luxembursko v minulom roku na obranu vynaložilo 462 miliónov dolárov. Informuje o tom portál cnn.com. Luxemburský premiér Xavier Bettel v utorok navštívil Kyjev, aby prejavil „solidaritu Luxemburska s ľudom Ukrajiny“. Bettel bol aj v mestách Buča, Boroďanka a Irpiň, ktoré vojna výrazne poznačila. Mesto Boroďanka predseda luxemburskej vlády označil za „symbol nezmyselnej krutosti a násilia“.

9:40 Rodinní príslušníci dovedna 49 preživších ruských námorníkov z potopeného krížnika Moskva požadujú ukončenie ich nasadenia vo vojne na Ukrajine. Na svojom webe o tom referuje americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) s odvolaním sa na ruské opozičné periodikum Novaja Gazeta.

Postoj rodinných príslušníkov spomenutých námorníkov sa údajne nepáči Kremľu, keďže tí vo výzve poukázali na to, že ruskí velitelia neposlali preživších domov. Namiesto toho ich 30. júna opäť plánujú poslať do bojových akcií.

Krížnik Moskva
Krížnik Moskva. Foto: archívne, Russian Defense Ministry Press Service via AP.

9:29 Slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko prekročilo v utorok 2 816 osôb. Z toho bolo 724 mužov, 1 640 žien a 452 detí. O dočasné útočisko požiadalo 140 žiadateľov. Na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi za predchádzajúci deň takmer 2 800 osôb. Informoval o tom tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.

Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 28 policajtov, 29 hasičov, 90 colníkov, 96 vojakov, 30 dobrovoľníkov a 30 zamestnancov migračného úradu.

Celkovo už slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko od začiatku konfliktu na Ukrajine prekročilo viac ako 535-tisíc osôb, udelených bolo viac ako 82-tisíc dočasných útočísk. Hraničnými priechodmi prešlo na Ukrajinu už viac ako 282-tisíc osôb.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

8:48 Na juhu Ukrajiny tamojšia armáda podľa amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) v priebehu utorka 150-krát zaútočila na ruské ciele. Podľa jej tvrdení zabila 49 ruských vojakov, zničila dve samohybné húfnice, jeden delostrelecký ťahač, jeden muničný sklad a päť obrnených a vojenských vozidiel.

8:36 Na frontovej línii ruské sily úspešne postupujú z juhu smerom k Lysyčansku v Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny, aby tak obrali Ukrajincov o obrannú výhodu v podobe rieky Siverskyj Donec. Americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) prognózuje, že v priebehu budúceho týždňa Rusi pravdepodobne zaútočia na predmestia Lysyčanska.

8:24 Členské štáty Európskej únie údajne dosiahli konsenzus v súvislosti s udelením štatútu kandidátskej krajiny Ukrajine. Referuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na francúzskeho ministra pre európske záležitosti Clémenta Beaunea.

„Dosiahli sme pokrok v otázkach, o ktorých sme od rána diskutovali, a to v príprave na zasadnutie Európskej rady v Bruseli koncom tohto mesiaca. Týkať sa to bude najmä Ukrajiny a možnosti udelenia štatútu kandidátskej krajiny Ukrajine, Moldavsku a Gruzínsku,“ povedal Beaune.

Európska komisia 17. júna zverejnila závery o žiadostiach Ukrajiny, Moldavska a Gruzínska o členstvo v EÚ, v ktorých odporučila prvým dvom spomenutým krajinám udeliť štatút kandidáta.

8:13 Príliš „radikálne preskupenie“ štruktúry ruského vojenského velenia môže naznačovať „pretrvávajúcu dysfunkciu“. Ako na svojom webe referuje americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW), tá môže byť následkom čistiek vyšších dôstojníkov, ktorí sú obviňovaní zo zlyhania na Ukrajine.

Kremeľ nedávno vymenil veliteľa vzdušných síl Andreja Serďukova, ktorého podľa ruských médií nahradil Michail Teplinskij. Ukrajinské zdroje už predtým 17. júna informovali, že Kremeľ odvolal Serďukova pre slabý výkon počas invázie a vysoké straty v radoch výsadkárov.

Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: archívne, Michail Klimentjev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP.

8:00 Vitajte pri sledovaní stredajšieho online prenosu (minúta po minúte) o aktuálnej situácii v súvislosti s dianím na Ukrajine.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dmitrij PeskovJoe BidenSergej LavrovVladimir PutinVolodymyr Zelenskyj
Firmy a inštitúcie EU Európska únia