Vojna na Ukrajine: Rusi utrpeli v Donbase značné straty a Putin podľa Naďa dosiahol pravý opak, ako si myslel (online)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: archívne SITA/AP

Ukrajinská armáda kladie tvrdý odpor ruským silám snažiacim sa o postup v Donbase na východe Ukrajiny. Referuje o tom spravodajský web CNN s odvolaním sa na regionálneho šéfa vojenskej správy v Luhanskej oblasti Serhija Hajdaja, ktorý uviedol, že Ukrajinci spôsobujú ruským jednotkám značné straty.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Zadržiavame nepriateľa na hranici Luhanskej a Doneckej oblasti. Okupanti utrpeli značné straty, ako sami priznávajú. Rusi dostávajú každý deň rozkaz postúpiť ďalej, ale nie vždy ho splnia, pretože personálne straty sú veľmi výrazné,“ povedal Hajdaj. Tvrdí, že počas samotného útoku na Lysyčansk nepriateľ prišiel o tisíce mŕtvych a zranených. „Áno, majú viac síl a prostriedkov, ale ukrajinská armáda je lepšie pripravená a motivovaná,“ dodal Hajdaj.

Ruské ministerstvo obrany pravidelne neinformuje o počte mŕtvych a zranených. CNN preto nemohla nezávisle overiť Hajdajove tvrdenia o ruských obetiach. Nezávislí analytici a pozorovatelia, vrátane niektorých proruských blogerov, však kritizovali snahu Moskvy dobyť mesto Lysyčansk a tvrdia, že to bolo príliš nákladné.

Hajdaj zároveň vyzval na dodatočné dodávky západných zbraní. Tie podľa neho prispejú k rovnováhe na bojisku. „Keď bude viac zbraní s dlhým doletom, vyrovná sa to personálnej výhode nepriateľa,“ poznamenal.

Cieľom Ruska na Ukrajine zostáva zmena režimu v Kyjeve a oslabenie suverenity akéhokoľvek ukrajinského štátu, ktorý zostane po ruskej invázii. Na svojom webe to tvrdí americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW).

Tajomník ruskej štátnej bezpečnostnej rady Nikolaj Patrušev vyhlásil, že ruská vojenská operácia na Ukrajine bude pokračovať, kým Rusko nedosiahne svoje ciele – ochranu civilistov pred „genocídou“, „denacifikáciu“ a demilitarizáciu Ukrajiny, a kým Ukrajina nepristúpi na trvalú neutralitu medzi Ruskom a NATO. Zopakoval tak slová ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý takto ospravedlňuje vojenskú agresiu Ruska na Ukrajine.

Patruševovo preformulovanie Putinových pôvodných cieľov podľa ISW výrazne naznačuje, že Kremeľ nepovažuje nedávne ruské územné zisky v Luhanskej oblasti za dostatočné na dosiahnutie počiatočných cieľov „špeciálnej operácie“, a Kremeľ sa v skutočnosti pripravuje na dlhotrvajúcu vojnu s úmyslom zabrať oveľa väčšie časti Ukrajiny ako len Donbas.

Ministerstvo vnútra SR (MV SR) zriadilo kontakty, na ktoré sa môže verejnosť obrátiť v prípade záujmu pomôcť občanom Ukrajiny utekajúcim pred vojnou.

Ako informoval tlačový odbor MV SR, pomoc je možné poskytnúť na mail pomocpreukrajinu@minv.sk a prostredníctvom telefónneho čísla +4212/48 59 33 12.

Kontakty slúžia na nahlasovanie materiálnej pomoci, ako je šatstvo, oblečenie, hygienické potreby vrátane plienok pre deti, potraviny či na ponuky ubytovania.

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) sa domnieva, že vstup Švédska a Fínska do Severoatlantickej aliancie (NATO) bude mať pozitívny dopad aj na Slovensko.

„Najväčšie obranné spoločenstvo sveta rozšíri svoje rady o dve ekonomicky a vojensky významné krajiny. Slovensko podporuje rozširovanie Aliancie o demokratické krajiny so správne nastaveným hodnotovým a morálnym kompasom. Vítame krok Švédska a Fínska, ktorých členstvo v NATO bude mať pozitívny dopad aj na ostatné členské krajiny a teda aj Slovensko. Čím bude naše spoločenstvo silnejšie a súdržnejšie, tým slabší bude nepriateľ,“ uviedol minister na sociálnej sieti v súvislosti s podpisom prístupových protokolov Švédska a Fínska do NATO v utorok 5. júla.

Vojna na Ukrajine (online)

  • minúta po minúte 

22:00 Stredajší online prenos (minúta po minúte) sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti so situáciou na Ukrajine vám prinesieme aj vo štvrtok.

20:07 Ukrajina obvinila Rusko zo šírenia nepravdivých informácií po tom, ako Moskva oznámila, že zničila dva raketové systémy HIMARS, ktoré krajine dodali Spojené štáty. Informuje o tom spravodajský portál CNN. „Ruskí propagandisti aktívne šíria falošné informácie o údajnom zničení amerického raketového systému HIMARS,“ konštatoval v stredu ukrajinský generálny štáb a zdôraznil, že „táto informácia nezodpovedá realite a nie je nič iné ako falošná“.

19:38 Predseda dolnej komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin upozornil USA, že keď bude zmrazovať ruský majetok, mal by si spomenúť, že Aljaška kedysi patrila Rusku. „Keď sa pokúšajú privlastniť si naše majetky v zahraničí, mali by si uvedomiť, že my tiež máme niečo, čo môžeme žiadať naspäť,“ poznamenal Volodin počas stretnutia so zákonodarcami. Rusko kolonizovalo Aljašku a založilo tam aj viacero sídel, no v roku 1867 ju predalo Spojeným štátom za 7,2 milióna dolárov.

Vjačeslav Volodin
Predseda dolnej komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin. Foto: archívne, The State Duma, The Federal Assembly of The Russian Federation via AP.

18:59 Zástupca šéfa ruskej Bezpečnostnej rady Dmitrij Medvedev, ktorý bol v rokoch 2008 – 2012 ruským prezidentom, kritizoval Spojené štáty za snahy o „šírenie chaosu a deštrukcie po celom svete v záujme ‚skutočnej demokracie.

Celé dejiny Spojených štátov sú podľa neho „sériou krvavých vojen, od podrobenia si pôvodných indiánskych obyvateľov“. Vyjadril sa tak v dlhom slovnom útoku prostredníctvom svojho účtu na komunikačnej platforme Telegram. Pripomenul pritom zhodenie jadrových bômb na Japonsko počas druhej svetovej vojny aj vojnu vo Vietname, a položil otázku, či za tieto zločiny niekto niesol zodpovednosť a „aký tribunál odsúdil more krvi, ktoré tam rozliali Spojené štáty?“.

Výzvy podporované Spojenými štátmi na vytvorenie medzinárodného tribunálu na stíhanie pravdepodobných vojnových zločinov Ruska na Ukrajine Medvedev odmietol ako pokus USA „súdiť iných a zároveň si zachovať imunitu voči akémukoľvek súdu“. „S Ruskom to nebude fungovať, to dobre vedia. Preto tí skazení vojnoví psi tak nechutne štekajú,“ skonštatoval a dodal, že „Spojené štáty a ich neschopné figúrky by si mali spomenúť na slová z Biblie: Nesúď a nebudeš súdený … tak, aby jedného dňa do ich domova neprišiel veľký deň Jeho hnevu“.

Poznamenal tiež, že „myšlienka trestať krajinu s najväčším jadrovým potenciálom je absurdná a potenciálne predstavuje hrozbu pre existenciu ľudstva“. Jeho varovanie nasleduje po sérii tvrdých vyjadrení od prezidenta Vladimira Putina a ďalších ruských predstaviteľov poukazujúcich na ruský jadrový arzenál s cieľom odradiť Západ od zasahovania do konania Rusov na Ukrajine.

Dmitrij Medvedev
Zástupca šéfa ruskej Bezpečnostnej rady Dmitrij Medvedev. Foto: archívne, Jekaterina Štukinová, Sputnik, Pool Photo/AP

17:58 Obnova zničeného ukrajinského mesta Mariupoľ môže podľa starostu Vadyma Bojčenka trvať sedem až desať rokov, kým 220-tisíc ľudí bude bývať v slušných podmienkach. Odborníci podľa neho predbežne odhadujú náklady na obnovu infraštruktúry na viac ako 14 miliárd dolárov, no toto číslo môže ešte narásť po zaznamenaní všetkých škôd. Na telegramovom konte mariupoľskej mestskej rady Bojčenko uviedol, že viac ako 1350 výškových budov a 40 % súkromných domov v meste bolo dosiaľ zničených alebo poškodených ruskou vojnou.

16:39 Ukrajina očakáva, že v roku 2022 zožne najmenej 50 miliónov ton obilnín. Ako podľa spravodajského webu CNN uviedol prvý námestník ministra pre agrárnu politiku a potraviny Taras Vysockij, bude to výrazne pod 85 miliónmi ton, ktoré vyprodukovala v predchádzajúcom roku, no stále nad pôvodne očakávaným množstvom.

„Keď vezmeme do úvahy všetky okolnosti a ťažkosti s vysievaním a logistikou počas vojny, očakávame, že úroda nebude taká zlá. Bude vyššia ako priemer za ostatných päť rokov. Najmenej 50 ton obilnín, možno viac… Závisí to od úrody kukurice, ktorej výsledky uvidíme v októbri,“ povedal Vysockij.

Ten tvrdí, že Ukrajina bude musieť vyviezť aspoň časť úrody. „Vnútornú spotrebu máme menej ako 20 miliónov ton, čo znamená, že najmenej 30 miliónov ton úrody sa bude musieť vyviezť,“ dodal.

Podľa Vysockého bolo v marci vyvezených 350-tisíc ton poľnohospodárskych produktov a v apríli to bolo milión ton. V priebehu júna z Ukrajiny vyviezli 2,1 milióna ton, čo podľa Vysockého dokazuje, že alternatívne možnosti Ukrajiny na export sa zlepšili. Dodal, že úroda pšenice bude mať potravinársku kvalitu, čo znamená, že ju možno použiť na výrobu chleba, a nie na kŕmenie dobytka.

Obilie, Ukrajina
Obilie na Ukrajine. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

15:48 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dal pokyn hlavnému veliteľovi ukrajinských ozbrojených síl Valerijovi Zalužnému, aby zrušil povinnosť získavania povolení pre brancov na presun medzi regiónmi Ukrajiny. Referuje o tom web Ukrajinská pravda.

Zelenskyj nariadil zrušiť túto procedúru prijatú generálnym štábom ukrajinských ozbrojených síl, aby zostala zachovaná obranyschopnosti krajiny. Generálny štáb v utorok oznámil, že vypracoval postup pre udeľovanie povolení na opustenie miesta bydliska týkajúci sa občanov Ukrajiny, ktorých počas stanného práva môžu povolať do boja.

Podľa tohto postupu si mali branci plánujúci vycestovať mimo svojich okresov a regiónov pýtať povolenie na odchod od svojich územných náborových stredísk. Prezident Zelenskyj bol rozhorčený, že takéto rozhodnutie bolo prijaté bez neho a okamžite nariadil zrušenie takýchto povolení.

Volodymyr Zelenskyj
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: archívne, SITA/AP.

15:26 Ukrajinská armáda kladie tvrdý odpor ruským silám snažiacim sa o postup v Donbase na východe Ukrajiny.

Referuje o tom spravodajský web CNN s odvolaním sa na regionálneho šéfa vojenskej správy v Luhanskej oblasti Serhija Hajdaja, ktorý uviedol, že Ukrajinci spôsobujú ruským jednotkám značné straty.

„Zadržiavame nepriateľa na hranici Luhanskej a Doneckej oblasti. Okupanti utrpeli značné straty, ako sami priznávajú. Rusi dostávajú každý deň rozkaz postúpiť ďalej, ale nie vždy ho splnia, pretože personálne straty sú veľmi výrazné,“ povedal Hajdaj.

13:56 Predstavitelia Európskej komisie a Organizácie Spojených národov (OSN) budú vo štvrtok a piatok rokovať o užšej spolupráci na uzavretom zasadnutí v New Yorku. Informuje o tom oficiálny web Európskej komisie.

Na uzavretom pracovnom rokovaní s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom a ďalšími poprednými predstaviteľmi OSN sa zúčastní predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová spolu s deviatimi členmi kolégia.

„Bude to prvé zasadnutie svojho druhu, ktoré pozdvihne na novú úroveň partnerstvo medzi EÚ a OSN pri riešení súčasných medzinárodných výziev,“ uviedla Európska komisia.

„Svet stojí pred bodom zásadného zvratu. Agresívna ruská vojna proti Ukrajine ničí medzinárodný poriadok a poškodzuje svetové hospodárstvo. Ide o hanebné porušenie Charty OSN s ďalekosiahlymi dôsledkami nielen pre Ukrajinu a Európu. Úzko spolupracujeme s OSN na presadzovaní multilateralizmu, ktorý je tým najlepším štítom pred právom silnejšieho, a na riešení najnaliehavejších globálnych problémov,“ vyhlásila Von der Leyenová.

Komisia a OSN prerokujú hlavné výzvy a prioritné oblasti v súčasnom medzinárodnom kontexte, ktorý je ovplyvnený najmä agresívnou ruskou vojnou proti Ukrajine. „Budú rokovať o tom, ako môže partnerstvo EÚ a OSN pomôcť nájsť rozhodné riešenia v prioritných oblastiach, ako sú potravinová bezpečnosť, opatrenia v oblasti klímy a ochrana biodiverzity, plnenie cieľov udržateľného rozvoja a digitálna spolupráca,“ dodala Európska komisia.

12:59 Ruské ostreľovanie si na Ukrajine za ostatných 24 hodín vyžiadalo najmenej sedem mŕtvych ľudí. Ďalších 25 utrpelo zranenia. Úrad ukrajinského prezidenta informoval, že ruské sily ostreľovali mestá a obce na juhovýchode Ukrajiny a najviac obetí je v Doneckej oblasti, kde Rusko v posledných dňoch posilnilo ofenzívu. Gubernátor Pavlo Kyrylenko na platforme Telegram uviedol, že dvaja ľudia zomreli v meste Avdijivka a po jednom mŕtvom civilistovi hlásia zo Slovianska, Krasnohorivky a Kurachova. „Každý zločin bude potrestaný,“ napísal.

12:53 Miliardový projekt ruskej štátom kontrolovanej spoločnosti Rosnefť na ťažbu ropy v Arktíde sa zastavil v dôsledku západných sankcií. Na Telegrame to uviedol vedúci kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak, ktorý poznamenal, že investori tento projekt ocenili na 70 miliárd eur.

12:47 Minister hospodárstva Richard Sulík ešte bude vo vláde rokovať o znížení dane z pridanej hodnoty (DPH) na pohonné látky.

Minister si vie predstaviť, že by sa táto daň znížila z 20 na 8 %. Všetko sa má rozhodnúť v septembri. „Sme pripravení hlasovať za mimoriadnu daň na ruskú ropu pre Slovnaft, ak bude znížená alebo zrušená niektorá iná daň. Napríklad, keby sa znížila DPH z pohonných hmôt z 20 % na 8 %, tak by to niečo prinieslo motoristom. V septembri sa o tom bude rokovať a uvidíme ako to dopadne,“ povedal Sulík.

11:31 Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v stredu upozornila, že Európska únia (EÚ) potrebuje vypracovať núdzové plány, aby sa pripravila na úplné odstavenie od ruského plynu v dôsledku vojny Ruska na Ukrajine. Euroblok podľa nej musí byť pripravený na šokové prerušenia zo strany Moskvy.

Ursula von der Leyen
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Foto: SITA/AP

11:25 Cieľom Ruska na Ukrajine zostáva zmena režimu v Kyjeve a oslabenie suverenity akéhokoľvek ukrajinského štátu, ktorý zostane po ruskej invázii. Na svojom webe to tvrdí americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW).

ISW si myslí, že Kremeľ nepovažuje nedávne ruské územné zisky v Luhanskej oblasti za dostatočné na dosiahnutie počiatočných cieľov „špeciálnej operácie“, a Kremeľ sa v skutočnosti pripravuje na dlhotrvajúcu vojnu s úmyslom zabrať oveľa väčšie časti Ukrajiny ako len Donbas.

Ukrajina, vojna,
Pes pri zničených ruských tankoch v obci Dmytrivka neďaleko Kyjeva. Foto: SITAP/AP

10:46 Trhové ceny elektriny dosiahli nové rekordy. Ako vyplýva z údajov zverejnených pražskou burzou PXE, elektrina s dodávkou na Slovensko v budúcom roku sa v pondelok predávala za takmer 331 eur za megawatthodinu, v utorok za 330. Doteraz bola rekordná cena elektriny na pražskej burze zaznamenaná dva dni pred ostatnými Vianocami, kedy sa predávala za takmer 330 eur za megawatthodinu.

Rastú aj trhové ceny plynu, aj keď tie ešte svoje rekordy nedosahujú. Na trhu TTF (virtuálny obchodný uzol Title Transfer Facility v Holandsku) sa v súčasnosti predáva plyn za zhruba 163 eur za megawatthodinu. V pondelok sa pritom plyn predával ešte za 147 eur za megawatthodinu. Plyn dosiahol rekordné hodnoty začiatkom marca tohto roka. Na Medzinárodný deň žien sa plyn vyšplhal na trhu TTF na 216 eur za megawatthodinu.

10:22 Slovenský skauting, ktorý každoročne organizuje desiatky táborov, bude tento rok organizovať aj tábory pre deti z Ukrajiny a tiež členov ukrajinských skautských organizácií. Na tento účel je zriadená aj finančná zbierka, ktorá by mala slúžiť na zabezpečenie ubytovania a stravy, ale tiež výbavy na táborenie a programu. Cieľom je zorganizovať štyri týždenné tábory, na ktorých by sa mohlo zúčastniť 300 ukrajinských detí. Uvádza to vo svojej tlačovej správe Slovenský skauting.

Skautské tábory obvykle organizujú národné skautské organizácie. Rovnako to bývalo i na Ukrajine, kde však momentálne prebieha vojenský konflikt. „Ukrajinskí skauti nemôžu mať letné tábory, preto sa na nás obrátili s prosbou o pomoc. Rozhodli sme sa, že ich v tom nenecháme, a preto sme ich pozvali stráviť leto s nami na Slovensku,“ ozrejmuje projektová koordinátorka a fundraiserka Zuzana Slobodová, ktorá má na starosti zbierku pre tieto tábory. Denisa Bradiaková, nová koordinátorka Skautskej služby, ktorá riadi projekt Tábory pre ukrajinské deti spresnila, že momentálne komunikujú s ukrajinskými skautmi a riešia dopravu, či potrebnú dokumentáciu. Dodala tiež, že spolupráca ich teší, hoci ich mrzia okolnosti, za ktorých vznikla.

Slovenský skauting je jednou z najväčších slovenských mládežníckych organizácií a má dlhoročnú tradíciu. Ponúka deťom a mládeži aktívne tráviť voľný čas. Momentálne má viac ako sedemtisíc registrovaných členov, ktorí pôsobia v rámci stovky skautských zborov v 50 okresoch. Letné tábory sú zavŕšením skautského roka, kde si deti môžu vyskúšať získané zručnosti. Deti zo skautských skupín môžu tráviť leto s novými priateľmi a upevniť svoje kamarátstva.

10:04 Slovensko-ukrajinské hranice prekročilo v utorok 5. júla na vstupe na Slovensko 2 743 osôb. Z toho bolo 685 mužov, 1 566 žien a 492 detí. O dočasné útočisko požiadalo sedem žiadateľov. Zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi 3 189 osôb. Informoval o tom tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.

Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo deväť policajtov, 17 hasičov, 93 colníkov, 84 vojakov, 11 dobrovoľníkov a deväť zamestnancov migračného úradu.

Celkovo už slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko od začiatku konfliktu na Ukrajine 24. februára prekročilo viac ako 580-tisíc osôb, udelených bolo viac ako 84 300 dočasných útočísk. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu zaznamenali takmer 333-tisíc osôb.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:39 Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) sa domnieva, že vstup Švédska a Fínska do Severoatlantickej aliancie (NATO) bude mať pozitívny dopad aj na Slovensko.

„Najväčšie obranné spoločenstvo sveta rozšíri svoje rady o dve ekonomicky a vojensky významné krajiny. Slovensko podporuje rozširovanie Aliancie o demokratické krajiny so správne nastaveným hodnotovým a morálnym kompasom. Vítame krok Švédska a Fínska, ktorých členstvo v NATO bude mať pozitívny dopad aj na ostatné členské krajiny a teda aj Slovensko. Čím bude naše spoločenstvo silnejšie a súdržnejšie, tým slabší bude nepriateľ,“ uviedol minister na sociálnej sieti v súvislosti s podpisom prístupových protokolov Švédska a Fínska do NATO v utorok 5. júla.

Podpísanie prístupových protokolov pre Fínsko a Švédsko zvyšuje strategickú izoláciu Ruska v dôsledku jeho februárovej invázie na susednú Ukrajinu a vojenskej agresie, ktorá tam odvtedy trvá. „Putin si myslel, že nás svojou ohavnou agresiou rozdelí, no dosiahol pravý opak. Budeme si ešte viac pomáhať, spojeneckí vojaci budú pri sebe stáť bok po boku a urobíme všetko pre to, aby bola nespravodlivosť a zlo ruského režimu zastavené,“ dodal Naď.

Jaroslav Naď
Minister obrany Jaroslav Naď na samite NATO v Madride. Foto: www.facebook.com

9:18 Ceny ropy sa v utorok znížili. Augustové dodávky ľahkej americkej ropy si odpísali 8,93 USD a uzavreli na úrovni 99,50 USD za barel. Septembrové dodávky severomorskej ropy Brent zlacneli o 10,73 USD na 102,70 USD za barel. Veľkoobchodná cena benzínu na americkom trhu tiež klesla, a to o 36 centov na 3,33 USD za galón. Aj ceny drahých kovov zamierili nadol. Zlato zlacnelo o 37,60 USD na hodnotu 1 763,90 USD za uncu a cena striebra sa znížila o 55 centov na úroveň 19,12 USD za uncu.

9:12 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že v utorok v noci naprieč takmer celou Ukrajinou vydali letecké výstrahy. Vo svojom prejave vysvetlil, že výstrahám predchádzalo dlhé obdobie relatívneho pokoja, pre ktoré ľudia hľadali vysvetlenie.

„Nemali by ste hľadať logiku v konaní teroristov,“ vyjadril sa podľa spravodajského portálu Sky News Zelenskyj. Ako tiež uviedol, ruská armáda si nedáva prestávky a jej jediným cieľom je „brať ľudské životy, zastrašovať ľudí, aby aj niekoľko dní bez leteckého poplachu vyvolávalo pocit ako súčasť teroru“.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:00 Vitajte pri sledovaní stredajšieho online prenosu (minúta po minúte) o aktuálnej situácii v súvislosti s dianím na Ukrajine.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Denys ŠmyhaľDmitrij PeskovJoe BidenOleksij ArestovyčSergej ŠojguVladimir PutinVolodymyr Zelenskyj
Firmy a inštitúcie EU Európska únia