Vojnový stav na Ukrajine sa nás týka, vyhlásil Duleba

Východ Ukrajiny je pod paľbou, ľudia sú v úkrytoch
Ostreľovanie viacerých miest a dedín v ukrajinskej Doneckej a Luhanskej oblasti cez víkend neprežilo najmenej 22 civilistov. Prudkým bojom podľahlo podľa vyhlásenia ukrajinskej armády aj dvadsaťosem vojakov, Ukrajina, 2. Feb., 2015. Foto: SITA/ AP

BRATISLAVA 2. februára (WEBNOVINY) – Rusko za 20 rokov neponúklo alternatívu bezpečnosti a nedokáže mentálne fungovať pri štátoch, ktoré rastú a silnejú, povedal na Občianskom salóne Ukrajina, Rusko, Európa – bezpečnostné otázky, ktorý organizoval Inštitút Matej Bela (IMB), riaditeľ Centra pre európske a severoatlantické vzťahy Róbert Ondrejcsák. Bývalý štátny tajomník ministerstva obrany zdôraznil, že Slovensko musí byť v rámci severoatlantickej aliancie dobrým spojencom.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

„Je to to isté Rusko, ktoré pred vyše šiestimi rokmi napadlo Gruzínsko, a ktoré už viac ako dvadsať rokov kontroluje územie Podnesterska. Rusko môže najlepšie prispieť k deeskalácii tak, že odčiní, čo urobilo,“ doplnil Ondrejcsáka predseda zahraničného výboru parlamentu a odborný garant Občianskeho salónu František Šebej (Most-Híd).

Obrazom: Východ Ukrajiny je pod paľbou, zomierajú civilisti

(Niektoré fotografie nie sú vhodné pre citlivé osoby)

Alexander Duleba z Výskumného centra Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku, ktorý sa dlhodobo venuje vývoju na Ukrajine, upozornil, že vojnový stav u nášho východného suseda sa Slovenska významne týka. „Tu nejde o to, čo bude o 30 rokov na Ukrajine, ale čo bude o 30 rokov u nás. Nie je to ´ad hoc´ kríza,“ konštatoval Duleba.

Diskusiu o udalostiach uplynulého roka, keď predovšetkým konflikt na Ukrajine zmenil dramatickým spôsobom bezpečnostnú situáciu v Európe, pozitívne zhodnotil aj riaditeľ Inštitútu Mateja Bela a poslanec Národnej rady SR za Most-Híd Rudolf Chmel.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe František ŠebejRóbert OndrejcsákRudolf Chmel