Voľby boli poznačené škandálmi

Voľby

BRATISLAVA 15. novembra (WEBNOVINY) – Po sobotňajších voľbách do vyšších územných celkov poznáme mená štyroch županov. Vo všetkých prípadoch obhájili svoj post úradujúci predsedovia krajov. V kresle predsedu Košického samosprávneho kraja zostáva Zdenko Trebuľa (SMER,SMK,ĽS-HZDS,SF,HZD,S.O.S.,Most-Híd,IGA), predsedom Nitrianskeho samosprávneho kraja je naďalej Milan Belica SMER,SDKÚ-DS,KDH) , šéfom Trnavského samosprávneho kraja Tibor Mikuš (nezávislý s podporou Smeru-SD, SNS, HZD, Strany zelených Slovenska) a staronového predsedu samosprávneho kraja Juraja Blanára (Smer-SD, SNS, ĽS-HZDS, HZD, Strana zelených, Slobodné fórum) budú mať aj v Žiline. Vo zvyšných štyroch krajoch rozhodne o županoch druhé kolo volieb v sobotu 28. novembra. Podľa Ústrednej volebnej komisie prišlo v sobotu k volebným urnám 22,90 percenta voličov.

V Trenčianskom kraji sa v druhom kole stretne súčasný župan Pavol Sedláček (Smer-SD, ĽS-HZDS) s bývalým ministrom obrany Martinom Fedorom (SDKÚ-DS, KDH, SaS, OKS). Do druhého kola županských volieb v Prešovskom kraji postúpil so súčasným predsedom Petrom Chudíkom exposlanec Európskeho parlamentu Ján Hudacký (KDH, SDKÚ-DS, SaS). Úradujúci predseda Bratislavského samosprávneho kraja Vladimír Bajan (nezávislý s podporou Smer-SD, ĽS-HZDS, SZS, HZD) bude obhajovať svoj post v súboji s Pavlom Frešom (SDKÚ-DS, KDH, SMK, OKS a SaS), ktorý ho v prvom kole volieb predbehol o dvanásťtisíc hlasov. Jediným krajom, kde sa do finále županských volieb neprebojoval úradujúci predseda, je Banská Bystrica. V druhom kole volieb sa v Banskobystrickom samosprávnom kraji stretnú Vladimír Maňka (Smer-SD, ĽS-HZDS) a Jozef Mikuš (SDKÚ-DS).

Zápisnicu s výsledkami prvého kola volieb do VÚC odmietli zo 16 členov Ústrednej volebnej komisie podpísať štyria – Andrej Trnovec (nominant SĽS), Jana Kiššová (SaS), Michal Luciak (SDKÚ-DS a KDH) a Ivan Weiss (SDĽ). Dôvodom sú podľa nich škandály, ktoré sprevádzali sobotňajšie hlasovanie. Policajný viceprezident Stanislav Jankovič povedal, že polícia eviduje niekoľko podnetov a trestných oznámení. Týkajú sa údajného kupovania hlasov a ovplyvňovania voličov. Známe sú zatiaľ štyri prípady, v ktorých už začali trestné stíhanie. Prvé trestné stíhanie sa týka prípadu zo Starej Ľubovne, kde navádzal muž rómskych voličov, aby volili konkrétnych kandidátov. Druhý prípad sa týka nálezu údajného originálu volebného hlasovacieho lístka v krajskej organizácii Smeru-SD v Banskej Bystrici a tretí distribúcie neúplného zoznamu kandidátov v mestskej časti Bratislava – Staré Mesto. Štvrtým je stíhanie pre prečin marenia prípravy a priebehu volieb a referenda v Košiciach, z dvoch okrskov tam vyniesli hlasovacie lístky ešte pred uzavretím miestností.

Pred voľbami, počas nich a cez volebnú noc dozeralo na priebeh volieb 4 052 policajtov. Zabezpečovali ochranu volebných miestností, bezpečnosť volieb a prevoz zápisníc. V službe využili 1 340 vozidiel. Podľa Štatistického úradu SR v prvom kole volieb do orgánov samosprávnych krajov v 90 obvodných a v ôsmich krajských volebných komisiách pracovalo 1 250 ľudí, ktorí využili pri svojej práci 720 osobných počítačov. Pracovníci úradu spracovali prvú zápisnicu v sobotu o 22:25, poslednú dnes ráno o 3:44.

V sobotňajšom prvom kole volieb do orgánov samosprávnych krajov mohlo voliť 4 397 619 oprávnených voličov. Voličská účasť bola 22,90 percent. V 5902 volebných miestnostiach vydali okrskové volebné komisie 1 007 056 obálok s hlasovacími lístkami. Odovzdaných obálok bolo 1 006 692. Počet platných hlasov pre voľby predsedov krajov bol 955 649 a počet platných hlasovacích lístkov odovzdaných pre voľby poslancov zastupiteľstiev krajov bol 981 241. Spolu voliči vo všetkých ôsmich krajoch Slovenska volili 408 poslancov krajských zastupiteľstiev a ôsmich predsedov.

V štyroch krajoch pokračuje kampaň na voľby predsedov

Volebná kampaň v štyroch samosprávnych krajoch – v Bratislavskom, Trenčianskom, Banskobystrickom a Prešovskom kraji pokračuje od dnešného vyhlásenia oficiálnych výsledkov Ústrednou volebnou komisiou. Do druhého kola, ktoré bude v sobotu 28. novembra, postupujú v každom z krajov dvaja kandidáti, ktorí získali najväčší počet platných hlasov v prvom kole volieb.

V Bratislavskom kraji postupuje do druhého kola ako prvý Pavol Frešo (SDKÚ-DS, KDH, SMK, OKS, SaS) a ako druhý súčasný predseda kraja Vladimír Bajan (nezávislý kandidát s podporou Smer-SD, ĽS-HZDS, SZS, HZD). V druhom kole v Trenčianskom kraji sa stretne súčasný župan Pavol Sedláček (Smer-SD, ĽS-HZDS) s Martinom Fedorom (SDKÚ-DS, KDH, SaS, OKS). Vo voľbách banskobystrického župana to budú Vladimír Maňka (Smer-SD, ĽS-HZDS) a Jozef Mikuš (SDKÚ-DS, KDH, SaS, OKS, KDS). Banskobystrický kraj je jediný, kde sa úradujúci predseda (Milan Murgaš) neprebojoval do druhého kola volieb. O hlasy voličov v Prešovskom samosprávnom kraji sa budú uchádzať Peter Chudík (Smer-SD, ĽS-HZDS, HZD, SZS) a Ján Hudacký (KDH, SDKÚ-DS, SaS).

Ak niektorý z kandidátov, ktorý postúpil do druhého kola volieb, prestane byť voliteľný za predsedu alebo ak sa práva kandidovať vzdá, postupuje do druhého kola volieb kandidátov ten, kto v prvom kole získal v ďalšom poradí najväčší počet hlasov, teda tretí najúspešnejší kandidát. V druhom kole volieb bude za predsedu zvolený ten kandidát, ktorý získal najväčší počet platných hlasov. Ak pre druhé kolo volieb predsedu nie sú dvaja kandidáti, alebo obaja kandidáti získajú v druhom kole rovnaký počet hlasov, vyhlásia sa nové voľby.

Aj pre druhé kolo volieb platí moratórium, ktoré sa začne 48 hodín pred začiatkom volieb a trvá aj počas volieb až do ich skončenia.

V sobotňajších voľbách obhájili štyria župani svoje kreslo. Kreslo predsedu Košického samosprávneho kraja opäť získal Zdenko Trebuľa, predsedom Nitrianskeho samosprávneho kraja bude opäť Milan Belica, Trnavského samosprávneho kraja Tibor Mikuš a aj v Žiline budú mať staronového predsedu samosprávneho kraja Juraja Blanára.

V sobotňajšom prvom kole volieb do orgánov samosprávnych krajov mohlo voliť 4 397 619 oprávnených voličov. Voličská účasť bola 22,90 percent, teda v 5902 volebných miestnostiach vydali okrskové volebné komisie 1 007 056 obálok s hlasovacími lístkami. Odovzdaných obálok bolo 1 006 692. Počet platných hlasov pre voľby predsedov krajov bol 955 649 a počet platných hlasovacích lístkov odovzdaných pre voľby poslancov zastupiteľstiev krajov bol 981 241. Spolu voliči vo všetkých ôsmich krajoch Slovenska volili 408 poslancov krajských zastupiteľstiev a ôsmich predsedov. Poslanci boli zvolení všade, predsedovia v štyroch krajoch.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan WeissJán HudackýJana KiššováJozef MikušMichal LuciakMilan BelicaPavol FrešoPavol SedláčekPeter ChudíkStanislav JankovičTibor MikušVladimír BajanVladimír MaňkaZdenko Trebuľa