Voľby v Keni vyhral prezident Kenyatta, jeho rival hovorí o manipulovaní výsledkov

Uhuru Kenyatta
Voľby v Keni spôsobili protesty. Foto: SITA/AP

NAIROBI 9. augusta (WebNoviny.sk) – Kenský opozičný líder Raila Odinga v stredu vyslovil podozrenie, že sa hackeri infiltrovali do databázy volebnej komisie a zmanipulovali výsledky prezidentských volieb, čo označil za „útok na demokraciu“. Vyjadril sa tak krátko po tom, ako takmer konečné výsledky ukázali jasné víťazstvo súčasného prezidenta Uhura Kenyattu. Podľa nich získal súčasný prezident 54,8 percenta hlasov, zatiaľ čo jeho vyzývateľ 44,6 percenta. „Voľby 2017 boli podvod,“ vyhlásil v tejto súvislosti Odinga.

Odinga bol vyzývateľom Kenyattu aj vo voľbách v roku 2013, pričom neúspešne napadol výsledky na súde pre údajné falšovanie hlasov. Opozičný líder kandidoval aj vo voľbách v roku 2007, keď si etnické násilnosti spojené s hlasovaním vyžiadali viac než tisíc obetí.

Proti výsledkom utorkových volieb už vypukli prvé protesty a polícia podľa vlastných údajov zastrelila jedného demonštranta na juhozápade krajiny. Mnohí sa preto obávajú podobných krvavých násilností, k akým došlo pred desiatimi rokmi.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom