Aktualizované: Voľby v Nemecku podľa prvých odhadov vyhrala strana Angely Merkelovej, SDP sa plánuje pridať k opozícii

APTOPIX Germany Election
Angela Merkelová počas nemeckých parlamentných volieb. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 24. septembra 21:32

BERLÍN 24. septembra (WebNoviny.sk) – Lídri nemeckej Sociálno-demokratickej strany (SDP) po oznámení prvých predbežných výsledkov parlamentných volieb vyhlásili, že sa plánujú pridať k opozícii. SDP, ktorá podľa predbežných prognóz získala 20,8 percenta hlasov, bola v uplynulých štyroch rokoch v koalícii s víťaznou Kresťanskodemokratickou úniou Nemecka/Kresťansko-sociálnou úniou Bavorska (CDU/CSU) kancelárky Angely Merkelovej.

Tá získala 33,2 percenta hlasov a odchod jej koaličného partnera jej skomplikuje zostavenie novej vlády. Predseda SDP Martin Schulz dnešok počas tlačovej konferencie označil za ťažký deň. „Nedosiahli sme náš cieľ,“ uviedol a sľúbil, že aj napriek tomu bude boj strany za slobodu a demokraciu pokračovať.

Merkelovú výsledky nenadchli

Predbežné výsledky volieb nenadchli ani líderku víťazného konzervatívneho bloku Angelu Merkelovú, ktorá obhájila svoj mandát do štvrtého funkčného obdobia. CDU/CSU získala v dnešných voľbách podľa prognóz najhorší výsledok od roku 1949. „Priali sme si lepší výsledok, ale dosiahli sme naše ciele. Môžeme vytvoriť vládu a nikto ju nemôže vytvoriť proti nám,“ vyjadrila sa kancelárka.

Naopak, radostne prijali predbežné výsledky členovia strany Alternatíva pre Nemecko (AfD), ktorá skončila na treťom mieste s 13,2 percentami hlasov. Alexander Gauland, ktorý je spolupredsedom strany, uviedol, že AfD bude naďalej tradičným stranám šliapať na päty. „Poženieme ich. Poženieme Merkelovú aj kohokoľvek iného,“ dodal.

Liberáli oslavujú veľký úspech

Kancelárke k opätovnému víťazstvu už zagratuloval prostredníctvom sociálnej siete Twitter šéf europarlamentu Antonio Tajani, ktorý uviedol, že po dnešných voľbách Nemecko zostáva spojené európskou myšlienkou. „Teraz musíme Európu spoločne reformovať,“ dodal. Na Twitteri tiež Merkelovej zablahoželal aj český minister zahraničných vecí Lubomír Zaorálek. „Štvrté volebné víťazstvo Angely Merkel je dôkazom toho, že v Nemecku vládne spokojnosť,“ napísal.

Šéf liberálov v europarlamente a jeho hlavný vyjednávač pre brexit Guy Verhofstadt zagratuloval zase Slobodnej demokratickej strane (FDP), ktorá podľa prognóz dostala 10,1 percenta hlasov. Liberáli, ktorí sa do Spolkového snemu vracajú po štyroch rokoch, znova oslavujú v Európe veľký úspech, tvrdí.

Tretie miesto AfD potešilo zase pravicovú francúzsku političku Marine Le Penovú. Tá strane na Twitteri zagratulovala k historickému úspechu.

Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.idnes.cz.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováAntonio TajaniGuy VerhofstadtLubomír ZaorálekMartin Schulz
Firmy a inštitúcie CDU Kresťanskodemokratická únia Nemecka