Voľby v Portugalsku vyhrali socialisti, účasť bola rekordne nízka

Antonio Costa
Portugalský premiér a líder Socialistickej strany Antonio Costa. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 7. októbra 8:49

Nedeľňajšie parlamentné voľby v Portugalsku vyhrala stredoľavá Socialistická strana, ktorá získala 106 z celkových 230 kresiel. Hlavná opozičná Sociálnodemokratická strana má 77 kresiel.

Socialisti, ktorí nedisponujú parlamentnou väčšinou, teda môžu vládnuť buď ako menšinová vláda alebo sa spojiť s inými stranami, ako to spravili počas ostatného obdobia s Portugalskou komunistickou stranou, ktorá najnovšie získala desať kresiel, a radikálnym Ľavým blokom, ktorý má 19 kresiel.

Premiér António Costa potvrdil, že bude rokovať s inými stranami s cieľom dosiahnuť politickú dohodu na ďalšie štyri roky. „Politická stabilita je nevyhnutná pre medzinárodnú dôveryhodnosť voči Portugalsku,“ uviedol v príhovore po ohlásení víťazstva s tým, že chce zlepšiť aj zlú situáciu týkajúcu sa verejných financií.

Podľa exit pollu dosiahla volebná účasť 48,5 až 52,5 percenta. Bola by tak rekordne nízka. Výsledky exit pollu, ktorý robila Lisabonská univerzita, sa zhruba zhodujú s prieskumami verejnej mienky zverejnenými pred voľbami.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe António Costa