Volebný deň v Česku. Volia senát aj obce

Praha
Praha Foto: SITA/Ľubomíra Černeková

PRAHA 15. októbra (WEBNOVINY) – Českí voliči si v piatok a v sobotu v prvom kole a tiež presne o týždeň neskôr v druhom kole zvolia vo voľbách do Senátu tretinu (27) senátorov. Tretina hornej komory parlamentu sa v Česku obmieňa pravidelne po šiestich rokoch. Politológovia upozorňujú, že v prípade týchto volieb pôjde o kľúčové hlasovanie pre budúce zloženie v parlamente. Noví senátori totiž budú voliť prezidenta, pokiaľ sa novej vláde nepodarí do roku 2013 presadiť priamu voľbu hlavy štátu. Senátne voľby sa uskutočnia v tretine volebných obvodov. V prvom kole sa hlasovanie začína v piatok o 14:00 a volebné miestnosti sa uzavrú o 22:00. V sobotu môžu Česi voliť od 8:00 do 14:00.

Spolu s voľbami do Senátu sa v rovnakom čase v Čechách konajú aj komunálne voľby. Českí voliči rozhodujú o zložení všetkých zastupiteľstiev obcí, mestských obvodov a mestských častí v štatutárnych mestách a pražskom magistráte.

Komunálne voľby sa uskutočnia v každej obci či mestskej časti, ktorá má svoje zastupiteľstvo. Volebný systém v komunálnych voľbách je pomerný. Volič pomocou kandidátskych listín volí buď celé strany a koalície, alebo jednotlivých kandidátov rôznych strán tým, že im udeľuje preferenčné hlasy. Všetky mandáty sa rozdelia hneď v prvom kole. Zástupcovia sa volia na štyri roky.

Členom Senátu, hornej komory parlamentu, môže byť každý občan ČR, ktorý má aspoň 40 rokov. Vo voľbách môžu senátori, ktorým sa mandát práve končí, svoju pozíciu obhajovať. Volebný systém do senátu je väčšinou dvojkolový. V prvom kole zvíťazí kandidát, ktorý dostal viac ako 50 percent hlasov. Pokiaľ takúto podporu žiadny kandidát nemá, postupujú do druhého kola tí, ktorí získali v prvom kole najväčší počet hlasov.

Prvé voľby do českého Senátu sa konali v roku 1996. Senát v ústavnom poriadku ČR zastáva pozíciu stabilizujúceho orgánu. Z tohto dôvodu neprebieha jeho obmena naraz, ako je tomu v prípade dolnej komory parlamentu Poslaneckej snemovne, ale po tretinách. Mandát senátora je šesťročný a každé dva roky sa obmieňa 27 senátorov. Hlasovanie do Senátu prebieha, na rozdiel od volieb do Poslaneckej snemovne, iba vo volebných miestnostiach na území Českej republiky.

SITA/MEDIAFAX

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom