Volejbalisti titul v Európskej lige neobhájili, sú až štvrtí

Volejbal
Hráči Alexander Shafranovich, Genadi Sokolov (Izrael) a hráč Milan Bencz (Slovensko) počas 5. záverečného turnaja Európskej ligy vo volejbale v Košiciach medzi Slovenskom a Izraelom. Košice, 23. jún 2012. Foto: SITA/Viktor Zamborský

Finále:

Holandsko – Turecko 3:2 (16, 15, -22, -23, 24)

133 min, rozhodovali: Gradinski (Srb.) a Varthalitis (Gréc.), 3400 divákov

Zápas o 3. miesto:

Slovensko – Španielsko 1:3 (-26, 27, -20, -26)

121 min, rozhodovali: Garthoff (Nem.), Sampaolo (Tal.), 250 divákov

Slovensko: Skladaný, Bencz, Ogurčák, Joščák, Kašper, Chrtiansky ml., libero Kubš (Jakubov, Zaťko, Száraz, Hupka)

Španielsko: Hernán, Peréz, Noda, Delgado, Sugranes Martinez, Fernandez, libero Gamiz (Rodriguez, Rocamora, Viciana)

ANKARA 1. júla (SITA) – Víťazmi 9. ročníka prestížnej Európskej ligy vo volejbale mužov sa stali reprezentanti Holandska.

Tí si vo finále záverečného turnaja v Ankare poradili s domácimi Turkami po tuhom vyše dve hodiny trvajúcom boji 3:2 (16, 15, -22, -23, 24) a po druhý raz v histórii tejto súťaže sa stali jej celkovými víťazmi.

Vďaka tomu sa dostali aj na čelo rebríčka medailistov.

V strhujúcom tajbrejku premenili Holanďania až svoj desiaty mečbal, medzitým Turci nevyužili dve príležitosti rozhodnúť zápas i celú súťaž pre seba.

Pre tradičného účastníka EL Turecko je zisk striebornej medaily doterajším historickým maximom.

Slovenskí volejbaloví reprezentanti prehrali v súboji o konečné 3. miesto so Španielskom po mimoriadne vyrovnanom vyše dve hodiny trvajúcom boji 1:3 (-26, 27, -20, -26). Po minuloročnom zisku hlavnej trofeje tak tentoraz ostali bez medaily.

So Španielmi prehrali už piaty zápas v rade, prvý ešte vlani na predolympijskom kvalifikačnom turnaji v Poprade a ďalšie štyri v tohtoročnej edícii tejto prestížnej súťaže.

I. set

Volejbal
Chrtiansky
Volejbal

Lepšie vstúpili do zápasu Španieli, ktorí sa hneď na začiatku úvodného setu dostali do trojbodového náskoku (3:0, 4:1), na prvý technický oddychový čas už išli za stavu 8:4. Ich odstup narástol až na päť bodov (13:8), ale Slováci sa nevzdali a v koncovke nielenže vyrovnali, ale boli to oni, kto mal prvú výhodu setbalu.

Trikrát ju ale nevyužili, od stavu 26:25 v ich prospech už bodovali iba Španieli, ktorí sa po 28 minútach tešili z vedenia 1:0.

II. set

Začiatok druhého dejstva patril zverencom trénera Štefana Chrtianskeho st., ktorí do prvého time outu odskočili o tri body. Volejbalistom spoza Pyrenejí sa podarilo vyrovnať až v polovici setu a začala sa vyrovnaná ťahanica o každý bod.

Španieli famózne bránili na sieti, v poli vychytávali takmer nemožné lopty. Rovnako ako v úvodnom sete prvú možnosť na uzavretie hry mali slovenskí reprezentanti.

Stroskotala na skvelých blokoch súpera. Ďalšie tri možnosti premrhali „chrtianskovci“ pokazeným podaním, keď na servise neuspeli Jakubov, Štefan Chrtiansky ml. a Joščák.

Nakoniec rozhodujúci bod získali vďaka arbitrom, ktorí si všimli nesprávne postavenie Španielov a prisúdili slovenskému tímu technický bod. Po výsledku 29:27 vyrovnali na 1:1.

III. set

Vyrovnaný bol aj začiatok tretieho setu. Až v jeho polovici sa Španielom po sérii nepresností Slovákov podarilo bodovo ujsť a na druhý technický oddychový čas išli s pohodlným náskokom 16:12.

Keď hneď po time oute získali Španieli ďalší bod, tréner Štefan Chrtiansky st. zmenil postavenie hráčov, na ihrisko prišili nahrávač Zaťko a univerzál Jakubov. Rozlet súpera to pribrzdilo, ale obrat už neprišiel. Skúsení hráči suverénneho víťaza A-skupiny základnej fázy si ponúkanú šancu nenechali vziať a po výsledku 25:20 sa ujali vedenia 2:1.

IV. set

Slováci to nechceli vzdať. Začiatok štvrtého setu bol v ich réžii a rýchlo si vypracovali mierny náskok. Trpezlivou hrou, ktorou sa snažili eliminovať španielske prednosti, ho postupne zvyšovali.

Zdalo sa, že Španielom, ktorí v sobotnom pre nich neúspešnom semifinále s Tureckom odohrali päť setov, začínajú dochádzať sily. Stačila však chvíľková strata koncentrácie slovenských hráčov a set opäť dospel do dramatickej koncovky. Od stavu 23:23 sa začínalo vlastne od začiatku.

Slováci nevyužili dva setbaly, potom ešte odvrátili prvý mečbal súpera, ale druhý už nie a prehrali set 26:28, celý zápas 1:3 a domov sa vracajú bez medaily.

Štefan Chrtiansky st. (tréner SR): „Všetky naše zápasy proti Španielom v tohtoročnej Európskej lige takto vyzerali. Máme na dosah víťazstvo v sete, ísť do tajbrejku, ale neschopnosťou v dôležitých momentoch sa pripravujeme o úspech. Presne takýto zápas sa očakával. Obe mužstvá boli po prehrách v semifinále niekde dole. Dnes nevyhral lepší, ale šťastnejší. Španieli boli v závere trpezlivejší a nekazili. Cením si, že chlapci bojovali do poslednej lopty. Žiaľ, neboli za to odmenení. Vlastnou nerozhodnosťou sme nedokázali dobre rozohrané sety dotiahnuť do konca.“

Branislav Skladaný (nahrávač SR): „Vedeli sme, že v prípade víťazstva berieme medailu. Veľmi sme chceli o ňu bojovať. Vo vyrovnaných koncovkách sa prejavila neskúsenosť tohto družstva. V sobotu v semifinále sme tak prehrali dva sety, teraz so Španielmi tri. V takýchto zápasoch rozhodujú detaily, my sme to nezvládli.“

Matej Kubš (libero SR): „Prehrali sme ďalší vyrovnaný zápas, opäť nám to nevyšlo. Lámalo sa to v koncovkách. Španieli mali vynikajúcu obranu, na ňu sa spoliehali, vychádzalo im to. Ideme domov bez medaily, bude to smutný návrat.“