Volejbalistky zdolali Izrael, sú v hre o priamy postup na ME

RAANANA 14. septembra (WEBNOVINY) – Slovenské volejbalové reprezentantky zvíťazili v piatkovom druhom zápase druhého turnaja kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy nad Izraelčankami 3:1 a zostali v hre o priamy postup na kontinentálny šampionát.

Zverenky trénera Miroslava Čadu boli v izraelskom meste Raanana po štvrtkovej nešťastnej prehre so Španielkami v ťažkej situácii, ale náročný duel zvládli a zdolali domáce reprezentantky.

Slovenky už majú takmer isté druhé miesto zaručujúce postup do 3. kola kvalifikácie, ktoré sa hrá na budúci rok v máji systémom doma – vonku. Musia však vo svojom záverečnom zápase A-skupiny zdolať v sobotu outsidera skupiny zo Švédska (15.00 h SELČ) . „Severanky“ zatiaľ na turnaji nevyhrali ani jeden set.

V hre je stále aj priamy postup na ME 2013. To by však museli v sobotu Španielky stratiť aspoň bod s Izraelčankami, pričom Slovenky musia získať tri body. V druhom piatkovom stretnutí zvíťazili Španielky podľa očakávania nad Švédkami 3:0.

Priamo na budúcoročné majstrovstvá Európy do Nemecka a Švajčiarska postúpi víťaz skupiny, družstvo na druhom mieste bude hrať v máji 3. kolo kvalifikácie. Celkovo bojuje o účasť na ME 24 družstiev, ktoré sú rozdelené do šiestich skupín.

Výsledky – 2. kolo kvalifikácie ME, 2. turnaj:

A-skupina (Raanana, Izr.):

Izrael – Slovensko 1:3 (-22, 20, -17, -22)

110 min, rozhodovali: Melnyk (Ukr.), Lungu (Rum.)

Slovensko: Viestová, Soaeresová, Kuciaková, Hrončeková, E. Salanciová, Crkoňová, libero Valachová (Smák, Radosová, Bramborová, Nikmonová)

Izrael: Pehamová, Artmenková, Veliká, A. Glucková, Devashová, Zurová, libero Zinoberová (Kolnogorovová, Ponteová, Rodriguezová)

Tréner Čada urobil zmeny v základnej zostave. Na smeč nastúpila od začiatku Kuciaková so Salanciovou a na blok Hrončeková. Prvý set sa pre reprezentantky SR nezačal vôbec dobre a celý čas doťahovali náskok súpera. V koncovke prehrávali už 14:20, ale dokázali vyrovnať a nakoniec vyhrali set 25:22. V druhom mal navrch Izrael a vyrovnal na 1:1.

Kľúčové tretie dejstvo bolo dlho vyrovnané a rozhodovalo sa až po druhom technickom timeoute. Túto fázu zvládli Slovenky lepšie a set nakoniec vyhrali hladko 25:17. Psychická výhoda bola na strane hostiek a štvrtý set bol jasne v ich réžii. Slovenské volejbalistky zvíťazili vo štvrtom dejstve 25:22 a pripísali si do tabuľky dôležité tri body.

Miroslav Čada (tréner SR): „Po štvrtkovom šoku bol tento zápas pre nás veľmi náročný, pretože sa zvýšila jeho dôležitosť. Vedeli sme, že prehra by znamenala koniec nádejam na postup. Najväčší rozdiel vo výkone bol dnes na bloku. Naše stredové hráčky veľa ubránili a navyše aj dobre útočili. V základe nastúpila na smeči Kuciaková a pomohla najmä na prihrávke. V treťom sete prišla na ihrisko aj nahrávačka Smák a takisto má veľký podiel na víťazstve. V koncovke štvrtého setu súper doťahoval a bolo to veľmi náročné. Báli sme sa, aby sa neudialo niečo podobné ako so Španielskom. Som však veľmi šťastný, že sme to zvládli a stále máme šancu na priamy postup na majstrovstvá Európy.“

Španielsko – Švédsko 3:0 (15, 11, 20)