Volejbalistom stačí k postupu na šampionát vyhrať jediný set

Slovenskí volejbalisti vyhrali nad Maďarmi v kvalifikácii na ME
Matej Paták zo Slovenska (vľavo) počas II. fázy kvalifikácie ME 2015 mužov Slovensko - Maďarsko. Poprad, 23. máj 2014. Foto: SITA/Radoslav Maťaš

RENTIS 30. mája (WEBNOVINY) – Slovenskí volejbalisti zvíťazili vo svojom piatkovom stretnutí v gréckom Rentise na druhom turnaji C-skupiny v rámci II. fázy kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2015 do Bulharska a Talianska nad maďarskými reprezentantmi 3:1 (24, 17, -18, 17) a spravili ďalší dôležitý krok k postupu na kontinentálny šampionát.

Duel trval 112 minút, zverenci talianskeho trénera Flavia Gulinelliho nadviazali na minulotýždňové piatkové víťazstvo 3:0 v Poprade na prvom turnaji nad rovnakým súperom. Slovensko figuruje na prvej pozícii tabuľkového poradia s dvanástimi bodmi.

V druhom piatkovom stretnutí prehrali domáci reprezentanti s Estóncami za 113 minút 1:3, čo znamená, že Slováci si v prípade zisku jedného setu v sobotňajšom súboji proti Grékom (hrá sa o 19.30 h SELČ, pozn.) zabezpečia právo účasti na ME 2015.

Priamo na majstrovstvá Európy, ktoré budú od 9. do 18. októbra 2015, postúpi víťaz skupiny. Mužstvo na druhom mieste ešte dostane šancu v barážovej III. fáze kvalifikácie v máji 2015.

Slovensko – Maďarsko 3:1 (24, 17, -18, 17)

112 minút, rozhodovali: Penkov (Bul.) a Popovič (Srb.), 50 divákov

Zostava SR: Masný, Paták, Kohút, Bencz, Janušek, Krajčovič, libero Kubš (Zaťko, Kostoláni, Vlk)

Flavio Gulinelli (tréner SR): „V tomto zápase sme museli povinne vyhrať a boli sme na rozdiel od súpera pod väčším tlakom. Počas stretnutia boli fázy, keď sme sa trochu trápili, ale dokázali sme sa z toho – s výnimkou tretieho setu – dostať, to je dôležité. Našim cieľom bolo získať tri body a to sa nám podarilo. Nemôžeme byť spokojní s úrovňou hry, ale žiadneho súpera nie je jednoduché zdolať a som rád, že sme to zvládli. Červeňa sme nechali dnes oddychovať, šancu dostal mladý Krajčovič. Zajtra nás čaká súboj s Gréckom, v ktorom sa rozhodne o postupe.“

Estónsko – Grécko 3:1 (18, -23, 23, 17)

113 minút, rozhodovali: Stoica (Rum.) a Satanassi (Tal.)

Tabuľka C-skupiny:

1. Slovensko 5 4 1 12:4 12

2. Grécko 5 3 2 10:7 9

3. Estónsko 5 3 2 9:8 9

4. Maďarsko 5 0 5 3:15 0

I. set

Úvod prvého setu bol vyrovnaný, ani jeden tím si nevypracoval viac než jednobodový náskok. Počas prvého technického oddychového času vyhrávali Maďari 8:7. Zverenci trénera Demetera získali postupne trojbodové vedenie, Slováci však okmažite zareagovali a pripísali si na svoje konto štyri body v sérii. Počas druhého technického oddychového času vyhrávali Gulinelliho zverenci 16:15. V závere setu bodovali pravidelne obe mužstvá, Maďari však len doťahovali mierny náskok slovenských volejbalistov, ktorí ako prví získali setbal a napokon uspeli 26:24.

II. set

V druhej časti hry, najmä v jej druhej polovici, výrazne dominovali slovenskí volejbalisti, ktorí svojho súpera ani raz nepustili do vedenia. Počas prvého technického prerušenia hry vyhrávali 8:5, svoj náskok ešte zveľadili a viedli 16:12. V závere si výhodnú pozíciu ustrážili a zvíťazili 25:17.

III. set

Do tretieho setu vstúpili lepšie Maďari, ale Slováci otočili stav a vyhrávali 8:6. Potom však Demeterovi zverenci získali desať bodov z pätnástich a viedli 16:13. Maďarskí reprezentanti už Slovákov pred seba v skóre nepustili a získali tretí set 25:18.

IV. set

Slováci svoj zámer ukončiť stretnutie po štvrtom sete deklarovali od úvodu tejto časti hry a vypracovali si sľubný náskok 8:3. V polovici štvrtého dejstva vyhrávali Gulinelliho zverenci o tri body (15:12). Slováci neskôr viedli i 21:15, štvrtý set získali pomerom bodov 25:17 a celý zápas vyhrali 3:1.