Analýza INESS ukázala, ktoré odvetvie mohlo vlani najviac získať na raste cien potravín

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Graf, potraviny, inflácia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Prudký rast cien potravín počas minulého roka vyvolal diskusiu o tom, či nejaká časť potravinového reťazca z tohto vývoja nadpriemerne profituje, alebo nie.

Dôležitú úlohu hrá aj počasie

Odpoveď na túto otázku podľa analytika Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Martina Vlachynského nie je jednoduchá. V prípade potravín hrá podľa neho významnú úlohu aj počasie, ktoré vplýva na ceny komodít a tým aj na finančné výsledky najmä v prípade poľnohospodárov.

Analytik INESS vypočítal priemernú maržu top podnikov v pôdohospodárskom, potravinárskom a nápojovom odvetví. Maloobchod reprezentuje 12 najväčších obchodných reťazcov a takisto užšia skupina štyroch zahraničných reťazcov z predchádzajúcich grafov. Jednoznačne najvyššiu ziskovú maržu vlani dosahovala skupina vybraných pôdohospodárskych podnikov s priemernou maržou 12 %.

Medziročný rast marže

„Vďačia za ňu takmer 150-percentnému medziročnému rastu marže,“ upozornil analytik v novej publikácii o cenách potravín. V pôdohospodárstve sa výrazne darilo najmä pestovateľom obilnín, ktorých zisková marža za minulý rok dosiahla 14,5 %.

Chovatelia dojníc sa síce museli uspokojiť s maržou 6,5 %, tá však medziročne narástla až 14-násobne. Hydinári dosiahli ziskovú maržu 4,7 %, opäť však išlo o výrazný, až 6-násobný medziročný nárast.

„Znova pripomíname, že z týchto čísel nemožno robiť závery pre dlhšie časové obdobia, ako je práve sledovaný jeden rok. Zvýšené náklady budú poľnohospodárov a potravinárov veľmi rýchlo dobiehať v nasledujúcich rokoch,“ upozorňuje Vlachynský.

Odvodová úľava

Napríklad Inštitút finančnej politiky upozorňuje, že slovenskí potravinári majú v porovnaní s EÚ nadpriemerný podiel energie na nákladoch. To vzhľadom na pretrvávajúcu cenovú situáciu na trhoch s energiami bude výrazne tlačiť na ich náklady aj v roku 2023 a ďalej.

„Na druhej strane, poľnohospodári a potravinári majú v období od 1. augusta tohto roka do 31. januára budúceho roka k dispozícií odvodovú úľavu vo výške 70 miliónov eur,“ dodal analytik INESS.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin Vlachynský
Firmy a inštitúcie IFP Inštitút finančnej politikyINESS Inštitút ekonomických a spoločenských analýz