Brusel chce zaviesť GMO na polia aj do potravín. Verejnosť však nebude vedieť, že ich konzumuje

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
GMO, potravinárstvo
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Európska komisia zverejnila návrh, v ktorom plánuje zaviesť GMO na polia a do potravín. Chce deregulovať nové GMO, vyrobené novými genomickými technikami (NGT), a vylúčiť ich z EÚ legislatívy o GMO.

Nové GMO sa bez označenia dostanú na pulty a verejnosť nebude vedieť, že ich konzumuje. Podľa Slovenského zväzu včelárov a Občianskej iniciatívy Slovenska bez GMO je tento návrh nevedecký, neprijateľný, obchádza zásadu predbežnej opatrnosti a ohrozuje verejnosť i životné prostredie. Informoval o tom zväz a iniciatíva v tlačovej správe.

Neoverené sľuby GMO priemyslu

V správe ďalej uvádzajú, že neexistuje dôkaz o tom, že budú nové GMO bezpečné a funkčné. Komisia bez dôkazov tvrdí, že sú bezpečné a prispievajú k udržateľnosti v poľnohospodárstve.

„GMO plodiny s takýmito vlastnosťami neexistujú a už vôbec nie sú podobné konvenčným plodinám. Argumenty Komisie sú postavené na neoverených sľuboch GMO priemyslu, podobne, ako tomu bolo pri pôvodných GMO. Existujú napríklad vedecké dôkazy, že NGT nie sú také presné a spoľahlivé, spôsobujú neželané modifikácie na rôznych miestach DNA,“ upresňuje zväz a iniciatíva.

Nebezpečné vlastnosti rastlín

Zmeny môžu podľa nich priniesť rastlinám nebezpečné vlastnosti, ktoré budú mať zlý vplyv na životné prostredie.

Po jeho vypustení do prírody bude náročné škodlivý proces zvrátiť. Zväz včelárov podotkol, že neexistuje výskum o interakcii nových GMO so včelami a opeľovačmi.

Ako uvádza zväz v tlačovej správe, Komisia tvrdí, že nové GMO pomôžu znížiť množstvo pesticídov, no opak sa stal pravdou a množstvo sa výrazne zvýšilo. Komisia vie, že verejnosť GMO odmieta, preto používa označenie NGT.

Komisia ignoruje petície

Európsky súdny dvor pritom určil, že produkty NGT sú tiež GMO. „Na nové GMO sa budú vzťahovať patenty, ktoré zaručia zisky producentom a obmedzia stredných a malých šľachtiteľov a pestovateľov konvenčných plodín. Patentovať sa môžu aj rastliny s vlastnosťami, ktoré je možné získať konvenčným šľachtením. Vznikne tak neprehľadná huština patentov, ktorá spôsobí monopolizáciu poľnohospodárstva a neistoty malým a stredným subjektom,“ povedal zväz a iniciatíva.

Navrhovanou dereguláciou dostane ekologické poľnohospodárstvo veľkú ranu, nakoľko bude veľmi náročné vyhnúť sa GMO v ich produkcii.

Za prísnu reguláciu nových GMO sa postavilo v liste 340 organizácií a v petícii 420-tisíc občanov . No Komisia to úplne ignoruje.

Petícia je stále otvorená

Na Slovensku je petícia stále otvorená. Slovenská občianska spoločnosť vyzvala a bude vyzývať národné a EÚ inštitúcie, aby bol tento návrh odmietnutý a nové GMO zostali regulované rovnako ako tie pôvodné.

„Musia mať hodnotené riziká pre zdravie a životné prostredie. Musia byť označené, vysledovateľné a štáty EÚ musia mať možnosť zakázať ich pestovanie,“ uzavrel zväz včelárov a Občianska iniciatíva Slovenska bez GMO.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ECJ Európsky súdny dvorEK Európska komisiaEU Európska úniaIniciatíva Slovensko bez GMOSlovenský zväz včelárov