Dohadujú si reťazce spotrebiteľské ceny? Ministerstvo ich podozrieva z kartelu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Grocery 3802358_1920.jpg
Foto: mohamed Hassan/Pixabay

V jednom reťazci stojí kurča 2,15 eur za kiogram, v ďalšom 2,17 a v poslednom 2,20. Ak práve neprebieha akcia, ceny v reťazcoch sú niekedy rovnaké, alebo veľmi podobné. Riaditeľ sekcie potravinárstva a obchodu na ministerstve pôdohospodárstva Milan Lapšanský vyslovil podozrenie, že reťazce si medzi sebou dohadujú spotrebiteľské ceny.

„Povedal by som, že napriek tomu, že sa tvária ako silná konkurencia, uzavreli takzvaný cenový kartel. Aj keď pôjdete nakupovať, všimnete si, že ceny v jednotlivých obchodných systémoch sa na seba nápadne podobajú. Existuje výrazné podozrenie, že tvorba cien je zo strany reťazcov koordinovaná. “ povedal Lapšanský na tlačovej besede ministerstva.

Dodal, že podobne reťazce postupujú aj pri vyjednávaní cien s dodávateľmi. Hoci majú zákonom zakázané židať nákupné ceny pod výrobnými nákladmi, často sa to podľa Lapšanského deje.

Ako príklad uviedol pivo od slovenského dodávateľa. „Reťazec dohodol zníženie nákupnej ceny slovenského piva s dodávateľom o dve percentá, ale zároveň na pulte zvýšil cenu o 15 percent. V praxi to znamenalo nejakých 10 centov. Do týždňa však všetky konkurenčné reťazce dorovnali cenu smerom nahor,“ hovorí Lapšanský.

Ministerstvo sa už obrátilo aj na Protimonopolný úrad. Podľa riaditeľa sekcie potravinárstva a obchodu to však nie je jednoduchý proces, keďže navonok si všetky reťazce dokonale konkurujú.

Reťazce združené v Slovenskej aliancii moderného obchodu tvrdenia o karteli odmietajú. Cenotvorba totiž závisí od mnohých faktorov, nielen vôle predajcu. Podľa predsedu SAMO Martina Krajčoviča ceny ovplyvnilo najviac zvyšovanie cien energií, zvyšovanie minimálnej mzdy, výrazné zvýšenie príplatkov za prácu v noci, sviatky a cez víkend, zavedenie rekreačných poukazov a aj nový zákon o neprimeraných podmienkach, ktorý nadobudol účinnosť od 1. mája.

„Všetky tieto faktory totiž nezaťažujú len obchodníkov, ale aj farmárov a spracovateľov potravín, čiže tlači ceny nahor v celej potravinovej vertikále, čo sa môže prejaviť aj na koncovej cene pre spotrebiteľa,“ hovorí Krajčovič.

„Čo sa týka vážnych a ničím nepodložených obvinení z kartelu, očakávame, že sa pán Lapšanský obráti na orgány činné v trestnom konaní alebo sa verejne ospravedlní za nepravdivé obvinenia,“ uzavrel Krajčovič.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR