NKÚ identifikoval pri kontrole bezpečnosti potravín kritické zóny, dôvodom môže byť 28-krát novelizovaný zákon o potravinách

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Potraviny, kvalita potravín, zelenina
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Úradná kontrola potravinového reťazca na Slovensku je roztrieštená. Realitou sú nedostatočne zadefinované kompetencie dozorných orgánov, ako aj povinnosti jednotlivých strán.

Rozdelenie potravinárskych podnikov

Vyplýva to z kontroly Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR o bezpečnosti potravín. Základné kompetencie sú rozdelené medzi Štátnu veterinárnu a potravinovú správu, ktorá je riadená ministerstvom pôdohospodárstva a Úrad verejného zdravotníctva, ktorý spadá pod rezort zdravotníctva.

„Rozdelenie potravinárskych podnikov na Slovensku medzi dva dozorné orgány nekorešponduje vo všetkých prípadoch s ich vecnou pôsobnosťou, dôsledkom čoho existujú šedé miesta, na ktorých sú napríklad živočíšne potraviny kontrolované iba hygienikmi, nie veterinármi. Vzájomná informovanosť a spolupráca medzi dozornými orgánmi funguje v praxi len na základe dohody o spolupráci,“ konštatujú kontrolóri.

Chýbajúci pohľad na bezpečnosť

Rizikom existujúceho systému úradných kontrol potravín na Slovensku je chýbajúci komplexný pohľad na bezpečnosť celého potravinového reťazca. „Prax ukázala aj nedostatočnú komunikáciu hlavne medzi rezortmi pôdohospodárstva a zdravotníctva. Európska únia síce neurčila členským štátom žiadny konkrétny model úradnej kontroly bezpečností potravín, ale väčšina z nich má systém kontroly celého potravinového reťazca pod jedným štátnym orgánom,“ zdôraznila podpredsedníčka NKÚ Henrieta Crkoňová.

Tá zároveň upozornila, že v zákone o potravinách nie sú jasne vymedzené kompetencie dozorných orgánov pre všetky miesta, kde sa potraviny predávajú, alebo sa používajú ako surovina na prípravu pokrmov a jedál. Nie je určené, kto má kontrolovať potraviny v novinových stánkoch, v predajniach s drogistickým tovarom či v predajných automatoch.

Čerpacie stanice

Špecifické je napríklad postavenie čerpacích staníc, ktoré predávajú balené potraviny, čo je kompetencia veterinárov a zároveň hotové jedlá, čo je kompetencia hygienikov. Neprehľadnosť a nezrozumiteľnosť celého systému spôsobuje podľa NKÚ aj fakt, že zákon o potravinách bol 28-krát novelizovaný.

NKÚ na základe svojich zistení odporúča parlamentnému výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, aby žiadal vypracovanie analýzy na integráciu rozdelených kompetencií orgánov štátnej správy úradných kontrol potravín. Súčasné rozdelenie kompetencií dozorných orgánov, ktorým navyše chýba aj spoločná platforma, nie je totiž podľa kontrolórov trvalo udržateľné.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Henrieta Crkoňová
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRMZ SR Ministerstvo zdravotníctva SRNKÚ Najvyšší kontrolný úradŠVPS Štátna veterinárna a potravinová správa SRÚrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR