Politické turbulencie aj ďalšie negatívne faktory. Tento rok bude podľa SOPK rizikový

Peter Mihók
Predseda SOPK Peter Mihók. Foto: archívne, SITA/Ján Viazanička

Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK) vníma rok 2023 ako rizikový. A to najmä pre hromadenie rôznych negatívnych faktorov z predchádzajúcich období v oblasti slovenskej ekonomiky, ako aj v rámci spoločného trhu Európskej únie. Tá sa podľa predsedu komory Petra Mihóka v tejto oblasti správa nekoncepčne s malým akcentom na potreby firiem členských krajín.

Ekonomika krajiny

„Skutočnosť, že s vysokou pravdepodobnosťou rok 2023 bude volebným rokom, že súčasná vláda neukončí štvorročný mandát, znamená akceleráciu politických turbulencií, ktoré už tradične majú negatívny dopad na ekonomiku krajiny,“ poznamenal Mihók.

Tak súčasná, ako aj budúca vláda si musí podľa neho uvedomiť, že stredno a dlhodobá udržateľnosť ekonomických a spoločenských cieľov je výrazne ohrozená v oblasti ľudských zdrojov. To súvisí s poklesom počtu obyvateľov v aktívnom veku, kde hlavným faktorom je sociálna situácia mladých ľudí.

Kvalifikovaná pracovná sila

„Ďalej je to odchod kvalifikovanej pracovnej sily do zahraničia, ako aj samotná úroveň a štruktúra vzdelania na všetkých jeho stupňoch. Alarmujúci stav slovenského zdravotníctva má tiež priamy negatívny dopad na trh práce,“ pokračoval Mihók. Výrazný rast zadlženosti krajiny predstavuje podľa neho neprimerané zadlženie budúcich generácií a pokles použiteľných rozpočtových prostriedkov už v blízkej budúcnosti.

Investície z Fondu obnovy podľa obchodnej komory idú len v menšej miere do vývoja a rozvoja tých oblastí, ktoré majú potenciál generovať budúce zdroje.

„Toto sú faktory, ktoré si musia uvedomiť predovšetkým tí, ktorí majú ambície riadiť túto krajinu a treba povedať, že pôjde o náročnú, ale zvládnuteľnú úlohu, pokiaľ ju budeme realizovať profesionálne a bez nánosov populizmu,“ dodal Mihók.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Mihók
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaSOPK Slovenská obchodná a priemyselná komora