Pre obštrukcie v parlamente prišli potravinári a poľnohospodári o odvodovú úľavu vo výške viac ako päť miliónov eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Poľnohospodári, pole, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Odvodová úľava pre potravinárov a poľnohospodárov bola síce v stredu v parlamente s oneskorením prijatá, avšak toto oneskorenie má svoju daň.

A i keď Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) toto predĺženie štátnej pomoci víta, z podpory im vypadol mesiac február, ktorý výrobcom potravín a chovateľom zvierat nebude kompenzovaný.

Sektor tak podľa predsedu predstavenstva SZPCC Milana Lapšanského prišiel o viac ako 5 miliónov eur podpory, s ktorou už počítal.

S vládnou pomocou rátali

„Predĺženie odvodovej úľavy od 1. februára pre výrobcov potravín a chovateľov hospodárskych zvierat bolo vládou jasne komunikované, preto s ním potravinári i poľnohospodári vo svojich kalkuláciách rátali. Od 1. januára 2024 totiž stúpla minimálna mzda, čo ovplyvnilo príplatky za prácu v noci, cez víkendy a sviatky a teda zvýšilo výrobné náklady,“ vysvetľuje M. Lapšanský.

K tomu treba pripočítať minuloročný rast miezd, ktorý tiež nie je pre absenciu podporného opatrenia nijako kompenzovaný.

„V našom sektore pritom tvorí príplatkové obdobie až 80 % pracovného času. Poslanci NR SR však ani za viac ako mesiac od schválenia vládou neboli schopní schváliť predĺženie tohto podporného nástroja,“ vyzdvihuje šéf zväzu.

Štyri mesiace namiesto piatich

Novela zákona o sociálnom poistení, ktorá rieši odpustenie odvodov pre zamestnávateľov v poľnohospodárskom a potravinárskom sektore, mala pôvodne podľa vládneho návrhu nadobudnúť účinnosť už 1. februára 2024. Nakoniec ju však poslanci schválili až 14. februára a len na štyri mesiace namiesto piatich, s účinnosťou až od marca do konca júna 2024.

„Mzdy zamestnancov musíme vyplácať každý mesiac. Produkciu musíme dodávať našim odberateľom za zmluvne dohodnutých podmienok každý deň. Vyzývame preto všetkých volených zástupcov v NR SR, aby prestali s nezmyselným sabotovaním legislatívnych procesov a uvedomili si, že ich blokovaním spôsobujú škody,“ dodáva Lapšanský. Odbytové ceny sa dohadujú podľa neho s niekoľkomesačným predstihom.

„Výrobným prevádzkam nezostáva iné, ako škody, ktoré poslanci spôsobili premietnuť do kalkulácií svojich odbytových cien. Počítali s nimi totiž nielen oni, ale aj obchodníci,“ zdôraznil M. Lapšanský.

Čo všetko zahŕňajú zmeny?

Zmeny v odpustení odvodov pre potravinárov taktiež zahrňujú zvýšenie vymeriavacieho základu z pôvodných 700 eur na maximálne 750 eur, čo odpovedá minimálnej mzde platnej pre rok 2024. Zníženie mzdových nákladov vybraných zamestnávateľov predstavuje podľa rezortu práce takmer 31 miliónov eur.

Celkovo sa zamestnávateľom znížia náklady o 24,15 % vymeriavacieho základu každého zamestnanca, najviac však do vymeriavacieho základu vo výške 750 eur. O vývoji situácie a ďalších praktických krokoch pre získanie odvodovej úľavy bude včas proaktívne informovať Sociálna poisťovňa.

„Proces odvodovej úľavy bude možné začať až po odsúhlasení schémy štátnej pomoci Európskou komisiou a jej zverejnení v Obchodnom vestníku,“ informuje ministerstvo práce.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Milan Lapšanský
Firmy a inštitúcie Európska komisia (EK)NR SR Národná rada Slovenskej republikySlovenský zväz pekárovSociálna poisťovňaSZPCC Slovenský zväz pekárov cukrárov a cestovinárov