Slováci sa podľa Budaja kontaminovanej múky nemusia báť, Pellegrini volá po zintenzívnení kontrol

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
HLAS SD: Aktuálna politická situácia
Predseda Národnej rady SR a strany Hlas - sociálna demokracia (Hlas-SD) Peter Pellegrini. Foto: Archívne, SITA/Diana Černáková.

Vláda SR zastavila dovoz kontaminovaného obilia z Ukrajiny. Ako uviedol dočasne poverený minister životného prostredia Ján Budaj v diskusnej relácii Rozhlasu a televízie Slovenska Sobotné dialógy, ide o kontamináciu poľnohospodárskymi chemikáliami, ktoré Európska únia do roku 2020 používala. Dodal, že pred mletím sa každé obilie kontroluje, a preto nemôže dôjsť ku kontaminácii múky.

Časté prebaľovanie komodít

Podľa predsedu strany Hlas-SD Petra Pellegriniho je veľký problém v tom, že na Slovensko, Poľsko a Maďarsko sa malo priviesť viac ako 10 miliónov ton takéhoto obilia. Problém vidí aj v častomprebaľovaní komodít. Na Slovensku sa nedostatočne kontrolujú výrobky, ktoré prídu z iných štátov. Slovensko by malo zintenzívniť kontroly, nakoľko ide o ochranu zdraviu ľudí.

„Neznamená, že keď je na Ukrajine vojna, bude mať automaticky privilégia a dostanú sa do EÚ za rok, alebo do NATO. Vojna nevojna, ak majú dovážať zdravé výrobky, nech sa páči, ale ak majú dovážať nezdravé potraviny s pesticídmi, nemôže byť argumentom vojna. Ochrana obyvateľov je dôležitejšia, ako umelý odber obilia len preto, že je na Ukrajine vojna,“ upresnil Pellegrini.

Sto miliónov pre susedov Ukrajiny

Brusel žiada, aby krajiny zákaz dovozu ukrajinského obilia zrušili, ak tak urobia, Únia uvoľní pre päť členských štátov, ktoré susedia s Ukrajinou 100 miliónov eur. Podľa dočasne povereného ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuela Vlčana Slovensko tento zákaz nezruší. Budaj zastáva názor, že je to správny postoj, nakoľko ide najmä o zdravie občanov Slovenska.

Ako uviedol Pellegrini, už minulý rok na žatve vyzval vládu, aby stabilizovala trh s obilninami na Slovensku a odkúpila od poľnohospodárov za slušnú sumu milión ton slovenskej pšenice do skladov štátnych hmotných rezerv a aby im ho umožnila predať za dobrú cenu. „Vtedy sa nám smiali, dnes to majú na stole,“ podotkol.

„Celoeurópske riešenie nemôže byť založené na tom, že sa zruší tranzit s podmienkou, že v Afrike potrebujú pšenicu, tak im ju pošleme,“ uviedol. Predseda strany Hlas-SD považuje za cynické, posielať pšenicu „čiernym“ pšenicu, ktorá pre Európanov nie je v poriadku. „Hranice EÚ nemôže prekročiť potravina, ktorá nespĺňa kritéria. V Únii, by nemalo prejsť ani kilo, v ktorom sa nájdu nebezpečné látky,“ uzavrel Pellegrini.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján BudajPeter PellegriniSamuel Vlčan