Bilancia zahraničného obchodu v júni atakovala rekordné hodnoty, Slovensku najviac pomohol vývoz áut

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PRIEMYSEL: Závod Kia v Tepličke nad Váhom
Autá v závode Kia Slovakia v Tepličke nad Váhom. Foto: SITA/Radim Ziman

Zo Slovenska sa podľa predbežných výsledkov v júni vyviezol tovar za 9,7 mld. eur, pri medziročnom raste o 9,6 %. Najväčší vplyv na výsledok mal najmä vývoz automobilov.

Vývoz je podľa Štatistického úradu SR medziročne vyšší nepretržite od januára 2023 a v júni v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom viac ako zdvojnásobil tempo rastu.

Tretia najvyššia hodnota salda

Dovoz bol medziročne nižší už tretí mesiac po sebe, aktuálne o 0,8 % a dosiahol 8,9 mld. eur. Pokles ovplyvnilo podľa úradu najmä zníženie hodnoty dovozu ropy, zemného plynu a elektrickej energie na Slovensko.

Saldo zahraničného obchodu tak bolo aktívne v objeme 817,2 mil. eur, čo bol v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka lepší výsledok o takmer 927,5 mil. eur. Je to tretia najvyššia hodnota od roku 2010.

Vývoz automobilov

Z desiatich tried v štruktúre exportu vykázala medziročný rast polovica. Rast celkového vývozu najvýraznejšie ovplyvnila najobchodovanejšia trieda zahraničného obchodu, a to stroje a prepravné zariadenia, kam patrí aj vývoz automobilov.

Hodnota vyvezeného tovaru v tejto triede bola medziročne vyššia o 21,5 %. Dvojciferný nárast v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka tak pokračoval už šiesty mesiac po sebe.

Stroje a prepravné zariadenia v júni tvorili takmer dve tretiny celkového vývozu. Ich podiel na celkovom exporte Slovenska sa mierne zvyšuje a aktuálne bol najvyšší v tomto roku. Väčšina strojov a prepravných zariadení, a to 72,8 %, smerovala zo Slovenska na trhy .

Zníženie hodnoty dovozu

V štruktúre dovozu vykázali z desiatich tried medziročný nárast len tri z nich. Medziročný pokles celkového dovozu ovplyvnilo podľa úradu najmä zníženie hodnoty dovozu v triede minerálne palivá, kam patrí aj ropa, elektrická energia a zemný plyn.

Hodnota dovezeného tovaru v tejto triede bola medziročne nižšia o 48,1 % a zároveň najnižšia od júla 2021. Výraznejšiemu poklesu celkového dovozu zabránil vyšší dovoz triedy stroje a prepravné zariadenia, kam patria aj súčiastky motorových vozidiel. Ich hodnota bola medziročne vyššia o 17,6 %.

Bilancia by mala ostať v prebytku

Aj v nasledujúcich mesiacoch by bilancia zahraničného obchodu mala ostať v prebytku,“ myslí si analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. K zlepšeniu bilancie by mohla podľa neho prispievať nižšia domáca spotreba a slabnúca súkromná investičná aktivita.

Horšiaca sa nálada domáceho priemyslu však naznačuje, že by dočasne mohli opäť zoslabnúť aj domáce vývozy, ktoré tak budú spomaľovať ďalšie zlepšovanie bilancie zahraničného obchodu.

Ekonomika ostane pod tlakom

Napriek veľmi pozitívnym číslam zahraničného obchodu za prvý polrok očakávame, že v nasledujúcich mesiacoch tohto roka uvidíme oslabujúcu sa globálnu aktivitu, ktorá bude mať dopad na našu exportnú výkonnosť,“ skonštatoval analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš.

V pozornosti ostávajú podľa neho naše hlavné exportné trhy na čele s vývojom nemeckej ekonomiky, ktorá už tretí kvartál za sebou zažíva oslabenú ekonomickú aktivitu. Zatiaľ čo na prelome rokov bolo Nemecko v slabej recesii, v druhom štvrťroku je možné vidieť medzikvartálnu stagnáciu. Trhové očakávania sa podľa Kočiša prikláňali skôr k slabému rastu, avšak ekonomická aktivita pravdepodobne ostane pod tlakom.

Začiatkom budúceho roka Slovenská sporiteľňa očakáva celkové oživenie globálnej ekonomickej aktivity. Kľúčová nemecká ekonomika by sa podľa analytika mala v roku 2024, resp. v roku 2025 vrátiť k rastu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír KoršňákMarián Kočiš
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaSlovenská sporiteľňaŠtatistický úrad Slovenskej republikyUniCredit Bank