Bratislavský Volkswagen opäť prerušuje výrobu, nedostatok polovodičov výrazne spomaľuje produkciu

VOLKSWAGEN: Prerušenie výroby kvôli koronavírusu
Volkswagen Slovakia musí opäť prerušiť výrobu. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová

Volkswagen Slovakia musí opätovne obmedziť svoju výrobu.

Ako pre agentúru SITA potvrdila hovorkyňa automobilky Lucia Kovarovič Makayová, pre pretrvávajúci nedostatok polovodičov v súvislosti s epidémiou koronavírusu bude v bratislavskom závode od pondelka 23. do piatka 27. augusta prerušená produkcia SUV vozidiel vo všetkých troch zmenách. Výroba v segmente malých mestských vozidiel bude prebiehať podľa aktuálne platného výrobného plánu.

Vysoký dopyt pretrváva

Fabrika pritom obmedzila produkciu aj v týchto dňoch, keď po celozávodnej dovolenke prerušila výrobu SUV automobilov od 16. do 18. augusta. Obmedzenia sa čiastočne dotkli aj výroby malých mestských áut. Vo štvrtok a piatok tento týždeň je ale podľa hovorkyne naplánovaná produkcia vozidiel vo všetkých segmentoch a zmenách.

„Výrazný výpadok kapacít na výrobu polovodičov spôsobil celosvetovo v mnohých odvetviach nedostatky v produkcii. V dôsledku rastúceho dopytu po elektronike na jednej strane, ako aj na základe vysokého dopytu na trhu s automobilmi na druhej strane prichádza naďalej k nedostatkom v zásobovaní automobilového priemyslu,“ objasnila situáciu Makayová.

Nestálosť dodávok predpokladajú aj naďalej

Ako dodala, nové vypuknutie nákazy COVID-19 v Ázii spôsobilo opätovné zatvorenie fabrík dôležitých výrobcov polovodičov.

Aktuálne fabrika vychádza z toho, že v treťom kvartáli tohto roka bude zásobovanie čipmi naďalej veľmi nestále, situácia zostane napätá a čipová kríza zároveň dosiahne svoj vrchol. „Ďalšie prispôsobovanie výroby preto nie je vylúčené. Do konca roka sa očakáva zlepšenie dostupnosti čipov,“ skonštatovala.

Volkswagen Slovakia začínal na Slovensku v roku 1991 ako spoločnosť so stovkou zamestnancov v areáli bývalých Bratislavských automobilových závodov. Nemecká automobilka u nás počas tridsiatich rokov investovala 4,6 miliardy eur a vyrobila viac ako 6 miliónov vozidiel.

V súčasnosti produkuje v Bratislave deväť modelov piatich značiek a objem produkcie sa pohybuje na úrovni státisícov kusov ročne. Okrem áut vyrába na Slovensku prevodovky, komponenty pre prevodovky a podvozky, ako aj zariadenia používané pri výrobe vozidiel.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Lucia Kovarovič Makayová
    Firmy a inštitúcie Volkswagen Slovakia