Ekonomická situácia na Slovensku je podľa nemeckých firiem dobrá, plánujú aj navyšovanie investícií

Priemysel, automobilka
Za najväčšie riziká ďalšieho vývoja považujú nemecké spoločnosti nedostatok odborných pracovných síl. Foto: Ilustračné, SITA/AP

Každá druhá spoločnosť s nemeckým kapitálom na Slovensku hodnotí súčasnú ekonomickú situáciu ako dobrú. Ako ďalej vyplýva z jesenného prieskumu Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory (AHK Slowakei), ďalších 45 percent ju označilo ako uspokojivú a iba päť percent ako zlú.

Do prieskumu sa zapojilo 40 firiem, viac ako polovica pochádzala z priemyslu a stavebníctva. Čo sa týka budúceho vývoja, viac ako polovica podnikov očakáva rovnaký vývoj.

Firmy plánujú naberať

Zaujímavé výsledky ponúkol prieskum v oblasti investičných aktivít, kde každá druhá firma predpokladá v nasledujúcich 12 mesiacov také isté smerovanie. Zároveň totožné skupiny spoločností, takmer 18 percent, chcú investície zvýšiť, znížiť a zároveň neplánuje žiadne investície.

V oblasti zamestnanosti avizuje v ďalšom roku 15 percent podnikov zníženie počtu pracovníkov. Štyri z desiatich spoločností neplánujú nábor ale ani prepúšťanie nových pracovných síl a 45 percent chce naopak svoje stavy zvyšovať.

Problémy robí dodávanie tovarov

Za najväčšie riziká ďalšieho vývoja považujú nemecké spoločnosti nedostatok odborných pracovných síl. Na rozdiel od predchádzajúcich ročníkov sa do popredia dostali aj ceny surovín a energií, problematické sú stále aj vysoké pracovné náklady.

V rámci dopadov koronakrízy sa firmy v najväčšej miere sťažujú na problémy v dodávateľskom reťazci, ďalej cestovné obmedzenia a chýbajúci tovar, ale aj na menší dopyt ši presúvanie investícií.

AHK Slowakei zverejnila aj rebríček nemeckých spoločností na Slovensku s najvyššími obratmi. V oblasti priemyslu dominuje automobilový sektor a energetika, prvenstvo si drží bratislavský Volkswagen Slovakia, nasleduje ZSE Energia a Východoslovenská energetika. V oblasti obchodu tvorí prvú trojku Lidl Slovenská republika, Kaufland Slovenská republika a Škoda Auto Slovensko. V službách zase dominuje Slovak Telekom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Slovensko-nemecká obchodná a priemyselná komora