Medzi firmami v oblasti strojárstva a stavebníctva vládne optimizmus, ukazuje nová štúdia

Priemysel, automobilka
Foto: ilustračné, SITA/AP

Medzi lídrami strojárskeho a stavebného priemyslu panuje podľa aktuálnej štúdie spoločnosti KPMG optimizmus. Obe odvetvia majú podľa oslovených spoločností v úmysle zlepšiť výkonnosť urýchlením inovácií a riadenia rizík.

Väčšina stavebných firiem pritom avizuje v nasledujúcom roku rast tržieb, dokonca tri z desiatich uviedli, že očakávaný nárast ich výnosov bude predstavovať viac ako 10 %.

Chýbalo riadenie rizika

Tieto zistenia vyplývajú z globálnej štúdie 2021 Global Construction Survey, v ktorej malo zastúpenie aj Slovensko.

„Z pandemickej krízy si stavebný priemysel odniesol ponaučenie najmä z pohľadu odolnosti voči neočakávateľným udalostiam. Len 34 % týchto podnikov uviedlo, že sa im podarila integrácia riadenia rizika do ich podnikania. Zvyšné dve tretiny respondentov preto plánujú tento nedostatok odstrániť a investície smerovať práve do risk manažmentu,“ uviedla výkonná riaditeľka oddelenia daňového poradenstva v spoločnosti KPMGna Slovensku Zuzana Blažejová.

Trend práce na diaľku a digitálnej spolupráce podnietili podľa štúdie takmer polovicu spoločností naďalej investovať do inovácií.

Technológie pomáhajú

Respondenti prieskumu hodnotia technológie ako jeden z najdôležitejších faktorov, ktorý strojárskym a stavebným spoločnostiam pomáha vyrovnať sa s pandemickou krízou.

Zároveň im v budúcnosti majú pomáhať v prípade podobných šokov, aké nastali vplyvom šírenia ochorenia COVID-19.

KPMG je globálna sieť firiem poskytujúcich služby v oblasti auditu, daní a poradenstva. Pôsobí v 146 krajinách a jej členské firmy zamestnávajú vyše 227 000 ľudí. KPMG Slovensko pôsobí od roku 1991.

V súčasnosti zamestnáva viac ako 300 ľudí a má 12 partnerov. Poskytuje širokú škálu audítorských, daňových, právnych a poradenských služieb mnohým domácim i zahraničným spoločnostiam a asistuje pri významných transakciách vo väčšine hospodárskych odvetví.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zuzana Blažejová
Firmy a inštitúcie KPMG Slovensko