Priemysel je podľa zamestnávateľov „vytláčaný“ do iných krajín, problémom je aj bazírovanie na zelenú transformáciu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pracovník, priemysel
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Slovenský ako aj európsky priemysel sú v ohrození. Ako ďalej na sociálnej sieti upozorňuje Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ), dokazuje to sťahovanie výroby podnikov za naše hranice ako aj za hranice Európskej únie.

Dôvodom upadania priemyslu v je pritom podľa zamestnávateľov okrem zvýšených cien aj neprimerané bazírovanie na zelenú transformáciu a dekarbonizáciu.

Sťahovanie je poslednou nádejou

Najstaršia priemyselná spoločnosť na Orave po 70-tich rokoch presúva časť svojej výroby do Ázie. Dôvodom sú neudržateľné ceny energií a pre ferozliatinársku spoločnosť aj nedostatočná pomoc štátu. Sťahovanie je poslednou nádejou – aspoň takto chce podnik udržať krok so zahraničnými fabrikami, ktoré majú v mnohých ohľadoch vytvorené priaznivejšie podmienky na podnikanie než tie domáce,“ konštatuje RÚZ.

Hospodárstvo sa otrasie v základoch

V konečnom dôsledku tak podľa generálneho sekretára únie Martina Hoštáka strácajú podniky, ktoré sú „vytláčané“ do iných krajín, strácajú ľudia, ktorí prichádzajú o pracovné miesta, a stráca aj samotný štát, ktorý takýmto spôsobom prichádza o príjmy. „Pokiaľ budeme aj naďalej tlačiť na pílu, toto sa bude diať čoraz častejšie. Slovenské hospodárstvo sa otrasie v základoch,“ zhodnotil.

Zamestnávatelia dodávajú, že liekom na udržanie výroby by mohla byť pomoc cez plán obnovy a odolnosti, modernizačný či environmentálny fond a rovnako aj zmiernenie tlaku na zelenú transformáciu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin Hošták
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaRUZ Republiková únia zamestnávateľov