Renault predá svoju pobočku mestu Moskva, Rusom nechá i podiel v spoločnosti AvtoVAZ

Renault
Foto: ilustračné, SITA/AP.

Francúzska automobilka Renault oznámila predaj svojej pobočky v Rusku tamojšiemu hlavnému mestu Moskva. Podiel v ruskej spoločnosti Avtovaz zasa odpredá tamojšiemu inštitútu vo vlastníctve štátu.

Podiel si môžu odkúpiť späť

Renault v pondelok uviedol, že jeho predstavenstvo schválilo dohodu o predaji svojho podielu v Avtovaze vo výške 67,69 % producentovi Lady – inštitútu NAMI, ktorý sa v Rusku zaoberá vedeckým výskumom automobilov a automobilových motorov. Súčasťou dohody je šesťročná opcia pre Renault na spätné odkúpenie tohto podielu.

Ako uviedol generálny riaditeľ Renault Group Luca de Meo, bolo to „ťažké, ale nevyhnutné rozhodnutie“. „Robíme zodpovednú voľbu smerom k našim 45 000 zamestnancom v Rusku a zároveň zachovávame výkonnosť skupiny a našu schopnosť vrátiť sa do krajiny v budúcnosti v inom kontexte,“ poznamenal.

Z Ruska odísť nechceli

V marci Renault oznámil, že pozastaví výrobu vo svojom moskovskom závode. Učinil tak v dôsledku silnejúcej kritiky, keďže automobilka sa po začiatku ruskej invázie, na rozdiel od iných svetových firiem, zdráhala ukončiť svoje pôsobenie v Rusku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Renault