Skupina SHP odovzdala v Slovinsku nový papierenský stroj, ide o najväčšiu investíciu za posledných 40 rokov (video+foto)

PALOMA: Spustenie nového papierenského stroja
Prehliadka nového papierenského stroja v najväčšom slovinskom závode na výrobu hygienických potrieb Paloma v meste Sladki Vrh, ktorý podporila spoločosť Eco-Investment s cieľom zvýšiť efektívnosť a rýchlosť výroby. Slovinsko, Sladki Vrh, 8. jún 2021. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková

Skupina SHP v slovinskom závode Paloma v utorok slávnostne odovzdala nový papierenský stroj. Spoločnosť tým dokončila investíciu v celkovej výške 41 miliónov eur, pričom ide o najväčšiu v slovinskom papierenskom priemysle za posledných 40 rokov.

Investícia zvyšuje výrobnú kapacitu spoločnosti Paloma zo súčasných 65 000 ton papiera na 90 000 ton ročne. S touto investíciou sa Paloma stáva kompetenčným centrom skupiny SHP pre výrobky z toaletného papiera.

Prišiel aj slovinský premiér

Na slávnostnom odovzdaní stroja v slovinskom meste Sladki Vrh, ktorého sa zúčastnil aj slovinský premiér Janez Janša, o tom informoval predseda predstavenstva spoločnosti Eco-Investment Milan Fiľo.

Celá investícia zahŕňa nový papierenský stroj, modernú navíjačku a nové automatizované úložisko pre materské kotúče.

Vyššia kvalita

Výrobcom stroja je talianska spoločnosť Toscotec, stroj vyrába papier široký 5,5 metra s rýchlosťou výroby až 2 000 metrov za minútu, čo znamená, že denná výrobná kapacita stroja je 220 ton. Preto podľa Milana Fiľa zvyšuje výrobnú kapacitu a rýchlosť výroby a umožňuje tiež vyššiu kvalitu produktu.

„Som veľmi hrdý na to, že dnes môžem uviesť do prevádzky nový papierenský stroj. Všetci, ktorí sme sa podieľali na tejto investícii, vieme, aká náročná úloha bola splnená. Zároveň už môžem oznámiť, že to v žiadnom prípade nie je posledná investícia do Palomy. Plánujeme ďalej rozširovať a modernizovať výrobu, pretože chceme pokračovať a obohatiť slávnu papierovú tradíciu v tomto regióne, ktorej symbolom je Paloma. Táto investícia znamená koniec dlhého obdobia neistoty spoločnosti Poloma,“ povedal v utorok Milan Fiľo.

Dobre platené miesta

„V podniku budú dobre platené pracovné miesta, a to je pre vládu najpodstatnejšie. Paloma funguje v Slovinsku 140 rokov a dopyt po papierenských výrobkoch nenarušila ani koronakríza, bolo to práve naopak. V krajine sa budeme snažiť znížiť byrokraciu pre podnikateľov tak, aby ľudia neodchádzali za hranice,“ uviedol predseda vlády Slovinskej republiky Janez Janša.

Ekonomické investície medzi Slovenskom a Slovinskom napredujú podľa podpredsedu slovinskej vlády a ministra hospodárskeho rozvoja a technológií Zdrava Počivalšeka každým rokom. „Ako slovinská vláda sa snažíme o zlepšenie našich obchodných vzťahov. Táto investícia je toho dôkazom,“ doplnil Zdravo Počivalšek.

Skupina SHP je výrobcom hygienických papierových výrobkov v strednej a juhovýchodnej Európe s tržbami viac ako 200 miliónov eur, čo zahŕňa predaj výrobkov pod značkami Harmony a Paloma. Skupina zamestnáva viac ako 1 800 ľudí. Ovláda ju spoločný vlastník Eco-Investment, súkromná holdingová spoločnosť so sídlom v Prahe.Spoločnosť Paloma je súčasťou skupiny SHP Group, ktorá zahŕňa výrobu v meste Banja Luka v Bosne a Hercegovine, v Pazine Chorvátsku, v Slavošovciach a Harmanci na Slovensku a táto spoločnosť dodáva výrobky do približne 20 európskych krajín.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Janez JanšaMilan Fiľo
Firmy a inštitúcie a.s.ECO-INVESTMENT, a.s.PalomaSHP