Slovensko nemôže zaspať pri prechode na elektromobilitu, podľa Fica treba vyriešiť dôležitý problém

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Robert Fico
Predseda vlády SR Róbert Fico pred tlačovou konferenciou v rámci výjazdového rokovania vlády SR v Košiciach. Košice, 29. február 2024. Foto: SITA/Viktor Zamborský.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 29. februára, 14:58

Slovensko nemôže a nechce zaspať pri prechode na elektromobilitu. Po štvrtkovom mimoriadnom zasadnutí vlády v Košiciach to uviedol premiér Robert Fico. Ako zdôraznil, automobilová výroba sa na celkovom HDP podieľa 10 %, Slovensko je zároveň rekordérom vo výrobe áut na počet obyvateľov.

„Za týchto podmienok si nemôžeme dovoliť riskovať, že by Slovensko nebolo pripravené na prechod na elektromobilitu,” zdôraznil predseda vlády. Podľa jeho slov vo štvrtok kabinet odobril prvý ucelený dokument venovaný tejto téme.

Chýbajú kvalifikovaní ľudia

„Prijali sme celý súhrn opatrení a krokov na najbližšie mesiace, aby sme nezaspali a jednotlivým firmám pomohli,” zhodnotil Fico.

Podľa neho pritom v rámci celého odvetvia rezonuje najmä problém nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily, ale aj prispôsobenia ponuky toho, čo produkujú slovenské stredné a vysoké školy potrebám pracovného trhu.

Nebola to ľahká vláda

„Musíme sa podstatne viac sústrediť na profesie, ktoré budú tieto fabriky potrebovať,” stručne zhodnotil premiér. Samostatnou kapitolou je podľa neho aj dostatok elektrickej energie, či kvalita prenosových sietí.

„Nebola to ľahká vláda, zosúladiť toľko rôznych záujmov je mimoriadne náročné,” zhrnul Fico. Zároveň zdôraznil, že bude dôsledne sledovať, ako sa desiatky zadaných úlohy realizujú a jednotlivým automobilkám prisľúbil aj pomoc pri riešení ich individuálnych potrieb a požiadaviek.

Ako doplnila ministerka hospodárstva Denisa Saková, automobilky už síce na cestu transformácie nastúpili, štát im však musí aj naďalej pomáhať.

Zamerajú sa aj na iné krajiny

Minister práce Erik Tomáš v tejto súvislosti upozornil najmä na otázku dostatku kvalifikovanej pracovnej sily.

Pripomenul, že nezamestnanosť dosahuje na Slovensku historické minimá, viac ako polovica nezamestnaných pritom patrí do skupiny dlhodobo nezamestnaných. Priznal, že nájsť potrebné množstvo ľudí bude ťažké a pre jeho rezort to bude veľká výzva.

„Prioritou vlády je zamestnať slovenských občanov, uvedomujeme si, ze to nebude musieť stačiť, preto riešime aj legálne zamestnávanie pracovníkov tretích krajín,“ povedal Tomáš.

Rokovanie privítal aj zväz

Štvrtkové špeciálne rokovanie vlády privítal aj prezident Zväzu automobilového priemyslu SR Alexander Matušek. Podľa jeho slov však bude mimoriadne dôležité predovšetkým rozpracovanie opatrení do konkrétnych krokov, aby presne vedeli, čo, kedy a ako sa bude riešiť.

„Veľmi pozitívna informácia je, že na najbližšie roky máme o prácu v našich fabrikách postarané,“ potvrdil. Taktiež ale upozornil, že Slovensko musí ostať pre firmy atraktívne a musí sa sústrediť najmä na zabezpečenie dostatku kvalifikovaných pracovníkov.

Čo sa vláde podarilo?

Pomoc automobilkám, možná podpora nákupu a leasingu elektromobilov, ich prípadné zvýhodnenie pri poplatkoch za užívanie diaľnic, ale aj pri odpisoch, či podpora rozvoja distribučnej siete elektrickej energie.

To všetko je obsahom uznesenia k udržateľnosti výroby automobilov v Slovenskej republike v kontexte prechodu na výrobu elektromobilov, ktoré vo štvrtok na výjazdovom rokovaní v Košiciach odobrila vláda. Nadväzuje na stretnutie predstaviteľov štátu a automobilového priemyslu z konca januára.

Opatrenia na dočasné zvýhodnenie elektromobilov

Z materiálu okrem iného vyplýva, že Ministerstvo financií SR posúdi do 30. júna tohto roka možnosti na prijatie opatrení, ktoré by zvýhodnili nákup a leasing elektromobilov v kategóriách M a N.

Rezort financií má taktiež do konca roka nájsť spôsoby, ako zvýhodniť elektromobily aj pri odpisoch. Firmy by tak mohli rýchlejšie znižovať svoj zdaniteľný príjem prostredníctvom nákladov spojených s kúpou a užívaním elektromobilov.

Minister dopravy Jozef Ráž má zase do 30. júna aktuálneho roka navrhnúť opatrenia na dočasné zvýhodnenie elektromobilov pri poplatkoch za užívanie diaľnic a rýchlostných ciest v Slovenskej republike.

Odporúčanie pre primátorov miest

Súčasťou prijatého uznesenia je aj odporúčanie pre primátorov miest a starostom obcí, aby znížili alebo úplne zrušili spoplatnenie parkovania alebo vjazdu do osobitne spoplatnených zón pre elektromobily.

Ministerka hospodárstva Denisa Saková by mala do konca septembra tohto roka prerokovať plány na umiestnenie výroby elektromobilov u našich jestvujúcich výrobcov s cieľom identifikovať a všestranne podporovať opatrenia zvýhodňujúce varianty umiestnenia týchto nových výrobných programov na Slovensku. Do konca roka by mala taktiež iniciovať rokovania s aspoň jedným novým výrobcom elektromobilov alebo dôležitých dielov.

Projekt na podporu vzdelávania a prípravy trhu práce

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš by mal do konca roka pripraviť a začať realizovať projekt na podporu vzdelávania a prípravy trhu práce v súlade s požiadavkami trhu práce najmä v odvetví automobilového priemyslu.

Spolu s rezortom školstva by mali taktiež navrhnúť vláde opatrenia zamerané na postupné zvýšenie počtu absolventov technických študijných odborov stredných škôl a vysokých škôl do roku 2030.

Viacerí ministri by sa mali podieľať na vypracovaní obsahovej náplne Regionálneho centra pre transformáciu, inovácie a vzdelávanie východného Slovenska, ktoré bude zriadené v blízkosti priemyselnej zóny Valaliky.

Minister životného prostredia Tomáš Taraba dostal za úlohu do konca budúceho roka predložiť vláde návrh novej koncepcie odpadového hospodárstva, ktorá zohľadní potreby automobilového priemyslu vrátane rozšírenia doterajších možností recyklácie.

Potreba podporovať rozvoj distribučnej siete

Vláda tiež identifikovala potrebu podporovať rozvoj distribučnej siete elektrickej energie, a to nielen v súvislosti s elektromobilitou. Ministerku hospodárstva napríklad poverila vypracovaním analýzy, ktorej cieľom bude posúdenie vplyvu rozvoja elektromobility na prevádzkovanie prenosovej a distribučných sústav, a to vrátane vyhodnotenia vplyvu na ceny elektriny pre všetkých typov odberateľov.

Štát chce taktiež motivovať prevádzkovateľov distribučnej sústavy k rozvoju jej kapacity prostredníctvom ďalších investícií. Ministerstvo hospodárstva preto spolu s rezortom investícií, regionálneho rozvoja a informatizáciu dostali za úlohu do konca roka zabezpečiť možnosť čerpania zdrojov z fondov Európskej únie na posilnenie prevádzkyschopnosti prenosovej a distribučnej sústavy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alexander MatušekDenisa SakováErik TomášJozef Ráž mlRobert FicoTomáš Taraba
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRMinisterstvo financiiMPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRVláda SRZAP Zväz automobilového priemyslu SR