Tržby žilinskej automobilky Kia prekročili 5,5 miliardy eur, na jej fungovanie mala dopad nielen pandémia

Automobilka, Kia
Foto: ilustračné, SITA/Tomáš Benedikovič

Žilinská Kia zaznamenala v minulom roku pätinový nárast tržieb. Zisk automobilky išiel hore dokonca o 109 %. Napriek tomu však spoločnosť nedosiahla výsledky roku 2019. Jej tržby sa dostali na 5,539 mld. eur a zisk na 221,7 mil. eur.

Koronavírus a globálne problémy

Ako sa uvádza vo výročnej správe fabriky za uplynulý rok, na jej fungovanie mala dopad nielen pandémia, ale aj globálne problémy v dodávateľskom reťazci, v rámci ktorých dominovali nedostatok polovodičov, problémy v doprave a logistike a taktiež rast cien základných surovín.

„Kia Slovakia sa aj napriek tomu podarilo medziročne zvýšiť výrobu vozidiel na 307 600 kusov, čo predstavuje nárast oproti roku 2020 o 14,7 % a dokonca sme mierne prekročili náš obchodný plán. Počet vyrobených motorov zaznamenal ešte markantnejší medziročný rast (65 %) na viac ako 444 tisíc motorov,“ uvádza sa ďalej v správe.

Kia Sportage je najvyrábenejší model

Elektrifikované modely tvorili vlani takmer 10 % produkcie automobilky, mild-hybridné takmer 18 %. Najvyrábanejším modelom zostal aj v roku 2021 Kia Sportage, jeho zastúpenie na celkovej výrobe predstavovalo približne 53 %.

Kia Motors Slovakia je jediným výrobným závodom spoločnosti Kia Motors Corporation v Európe. Sériovú výrobu vozidiel odštartovali v roku 2006. Patrí medzi najväčších výrobcov a exportérov na Slovensku. V minulom roku vo fabrike pracovalo 3 466 zamestnancov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Kia Slovakia