Volkswagen čaká ďalšie prerušenie výroby, pre nedostatok polovodičov odstaví SUV modely

Germany Volkswagen Electric SUV
Volkswagen musí pre nedostatok čipov čiastočne obmedzovať výrobu. Foto: archívne, Hendrik Schmidt/dpa via AP

Bratislavský Volkswagen čaká ďalšie prerušenie výroby. Pre agentúru SITA to potvrdila hovorkyňa automobilky Lucia Kovarovič Makayová.

Situácia s čipmi je napätá

„Na základe pretrvávajúcej náročnej situácie s nedostatkom polovodičov bude v bratislavskom závode Volkswagen Slovakia v pondelok a utorok prerušená výroba SUV modelov. Produkcia malých mestských vozidiel nie je dotknutá a beží ďalej podľa výrobného plánu,“ uviedla hovorkyňa.

Ako dodala, intenzívne pracujú na tom, aby minimalizovali dôsledky výpadku polovodičov na produkciu. Aktuálne však podľa Kovarovič Makayovej musia vychádzať z toho, že v nasledujúcich mesiacoch zostane situácia v zásobovaní čipmi naďalej napätá a čipová kríza dosiahne svoj vrchol.

Očakávajú zlepšenie

„Ďalšie prispôsobovanie výroby preto nie je vylúčené. Avšak v druhom polroku už očakávame zlepšenie situácie ohľadom dostupnosti polovodičov,“ uzavrela.

Bratislavský Volkswagen už pritom raz pre celosvetový nedostatok polovodičov obmedzil produkciu. Výrobu SUV modelov prerušil závod 29. apríla. Pôvodne mala odstávka trvať do 7. mája, neskôr ju predĺžili do 14. mája. Výroba malých mestských vozidiel ani vtedy dotknutá nebola.

Volkswagen Slovakia začínal na Slovensku v roku 1991 ako spoločnosť so stovkou zamestnancov v areáli bývalých Bratislavských automobilových závodov. Nemecká automobilka u nás počas tridsiatich rokov investovala 4,6 miliardy eur a vyrobila viac ako 6 miliónov vozidiel.V súčasnosti produkuje v Bratislave deväť modelov piatich značiek a objem produkcie sa pohybuje na úrovni státisícov kusov ročne. Okrem áut vyrába na Slovensku prevodovky, komponenty pre prevodovky a podvozky, ako aj zariadenia používané pri výrobe vozidiel.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Volkswagen Slovakia