Bytová výstavba zaostáva za dopytom klientov

Bývanie, byty, panelák
pixabay.com/ilustračné foto

Vo štvrtom kvartáli 2018 sa začali stavať takmer tri tisícky nových bytov, podľa portálu Nehnuteľnosti.sk však nejde o stavebný boom.

Bytová výstavba v posledných rokoch zaostávala za dopytom klientov. Ako v tlačovej správe uviedol portál Nehnuteľnosti.sk, kupovali sa nielen nové byty, ale aj staršie, ktorých ceny tlačil nahor prudký nedostatok novostavieb. „Počet dostupných a voľných bytov v novostavbách sa konštantne znižoval až natoľko, že bol najnižší za posledných približne päť rokov. Vo veľkých krajských mestách neabsentuje len výstavby nových bytov, ale aj bytov na prenájom je v ponuke málo. Podľa najnovších údajov Štatistického úradu SR o bytovej zástavbe by sa tento stav mal zmeniť,“ informuje portál.

Prvé tri kvartály roku 2018 skôr naznačovali pokračovanie mierneho poklesu počtu výstavby začatých bytov. Situáciu však podľa portálu pozitívne zmenil štvrtý kvartál 2018, v ktorom sa začali stavať takmer tri tisícky nových bytov. „Žiaden stavebný boom sa však nekoná,“ skonštatoval portál Nehnuteľnosti.sk.

Trend vo výstavbe sa otočil

„Celkovo bolo v roku 2018 vo výstavbe 6 736 bytov, čo je o 1 240 viac ako v roku 2017. Prišlo tak k otočeniu trendu, keď od roku 2015 počet takýchto bytov rok čo rok klesal,“ uviedol portál. A to aj napriek tomu, že realitný trh bol vo svojej rastúcej krivke. Na druhej strane však podľa Nehnuteľnosti.sk treba priznať, že početnosť výstavby rodinných domov v tomto období neustále rastie. Do tejto kategórie však nepatria len aktivity developerov, keď rozvíjajú územie obcí ucelenou formou výstavby projektov, ale aj rozsiahla individuálna výstavba fyzických osôb. Časť tejto novej výstavby je realizovaná v okolí veľkých miest, satelitoch, kam po odpredaji pozemkov klientom nastupujú jednotliví vlastníci s vlastnou výstavbou domov.

„Menší počet začatých bytov na výstavbu nemusí spôsobovať len obozretnosť developerov pred vývojom realitného a finančného trhu, náročnosť a zdĺhavosť schvaľovacích procesov,“ konštatovali analytici portálu Nehnuteľnosti.sk. „Je to aj pretlak v stavebnom sektore, kde rastú ceny materiálov, cena práce a častokrát je problém získať spoľahlivú stavebnú spoločnosť na dokončenie stavby v požadovanej kvalite a hlavne v čase. Stavebný sektor je vyťažovaný aj štátnymi zákazkami a je malým tajomstvom, že z termínov si niektoré stavebné spoločnosti urobili trhací kalendár,“ dodali.

Jeden z najlepších rokov

Z pohľadu dokončených bytov patril rok 2018 podľa portálu k najlepším za ostatné roky. Podľa údajov Štatistického úradu SR bolo dokončených 6 189 bytov a 12 687 rodinných domov. Z pohľadu štatistík poskytovaných úverov na bývanie, tak ako uviedla Národná banka Slovenska (NBS), objem úverov neklesal, tak ako mnohí očakávali. Aj v závere roka 2018 (v októbri aj v novembri) bolo poskytnutých viac nových úverov na nehnuteľnosti domácnostiam ako v rovnakom období v roku 2017.

Podľa portálu Nehnuteľnosti.sk nedostatok nových bytov ešte stále motivuje ku kúpe „bytov z papiera“, kupujúci sú tak ochotní počkať aj dva či tri roky výstavby (podľa veľkosti projektu a štádia nákupu). Limitácia ponuky bytov necháva pod tlakom kupujúcich a aj samotné ceny bytov v krajských mestách. „Uvoľnenie tlaku na strane dopytu vo forme opatrení NBS prichádza pozvoľne a realitný trh zatiaľ nepocítil žiaden šok,“ uzavrel portál.

Portál Nehnuteľnosti.sk je zameraný na predaj a kúpu nehnuteľností. S mesačnou návštevnosťou takmer 550 000 reálnych používateľov je dlhodobo najnavštevovanejším portálom v online realitnom segmente. Spolu s ďalšími slovenskými realitnými portálmi ako sú TopReality.sk, Reality.sk, Novostavby.sk, Byty.sk a Chaty.sk patrí do portfólia spoločnosti United Classifieds.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom