Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dokumenty, projekt
pixabay.com/ilustračné foto
11. 12. 2017 12:42 Investovanie od vRealitach.skSITA

CBRE: Svetové metropoly bojujú o mozgy aj o investície

Objem investícií do komerčných nehnuteľností v prvej polovici roka narástol v Európe o 25 %. Vyplýva to z analýzy poradenskej spoločnosti CBRE, ktorá pôsobí v oblasti realitných služieb a investícií. Výnimkou v tomto smere nie je ani Slovensko. „V druhej polovici tohto roka investície smerovali najmä do kancelárskych a priemyselných nehnuteľností a to najmä v Bratislave a okolí. Záujem o investície sme zaznamenali napríklad od firiem z Francúzska, Južnej Afriky, Číny, či Ruska,“ povedal riaditeľ predaja investičných nehnuteľností v CBRE Marián Mlynárik.

Dôležitých je viacero faktorov

Investori však pri výbere okrem samotnej lokality zvažujú aj ďalšie faktory, medzi ktoré patria stabilita podnikateľského prostredia, nízka miera rizika a najmä kvalitná a vzdelaná pracovná sila. Preto medzi kľúčové faktory pri rozhodovaní patria aj potenciál rastu jednotlivých miest a ich schopnosť vytvoriť kvalitné prostredie nie len pre prácu, ale aj pre život. Sem patrí rozvoj dopravnej infraštruktúry, parkovanie, pohodlná verejná doprava a dostatok kancelárskych i ubytovacích kapacít.

„Tu zohráva úlohu aj aktivita samospráv, ktorá je žiaľ na Slovensku dosť limitovaná. Zaujímavosťou je, že ak pri lákaní zahraničných investorov dokážu vláda i primátori vyjsť v ústrety v mnohých veciach, na domácich hľadia akoby cez prsty. Pritom je pri nich väčšia šanca, že svoje podnikanie neprenesú inam. Navyše im o niečo viac záleží ukázať sa na domácej pôde v dobrom svetle a pomôcť skvalitniť a zmodernizovať prostredie, v ktorom aj oni sami žijú,“ konštatuje šéf realitno-poradenskej spoločnosti CBRE na Slovensku Tomáš Hegedűš.

Mestá si konkurujú

V prípade, ak investori zistia, že podmienky a atmosféra v Bratislave, alebo kdekoľvek inde na Slovensku, investíciám nepraje, môže sa podľa Hegedűša stať, že za miesto svojho budúceho pôsobenia zvolia inú lokalitu či ústretovejšiu metropolu. Takú, ktorá bude o investíciu do modernizácie skutočne stáť, bude efektívnejšia v komunikácii a viac otvorená podpore firiem, ktoré majú záujem reálne meniť tvár mesta a krajiny.

„Ak u logistických a výrobných parkov hlavnú úlohu zohráva aj dostatok miesta a dobrá dopravná dostupnosť, pri investíciách s vyššou pridanou hodnotou, teda najmä do ľudských kapacít, je potrebné bojovať o takéto projekty bez ohľadu na to, či ide o zahraničnú, či domácu firmu,“ uzavrel Hegedűš.

CBRE Group s približne 75 000 zamestnancami slúži majiteľom nehnuteľností, investorom a nájomníkom prostredníctvom viac ako 440 pobočiek po celom svete, vo viac ako 64 krajinách. Pre CBRE na Slovensku pracuje viac ako 200 zamestnancov v Bratislave, Košiciach a Banskej Bystrici. CBRE poskytuje strategické poradenstvo a realizáciu predaja a prenájmu všetkých typov nehnuteľností, služby pre firmy, oceňovanie nehnuteľností, developerské služby, investičné poradenstvo, výskum a spravuje 23 komerčných a kancelárskych objektov.

Odporúčané články

Dopyt po industriálnych priestoroch na Slovensku medziročne klesol o tretinu Investície do komerčných nehnuteľností vlani na Slovensku vzrástli

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z realít raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X