Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bývanie, kľúče, dvere
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
pixabay.com/ilustračné foto
7. 03. 2019 11:16 Realitný trh od vRealitach.skSITA

Ceny bytov predkrízové maximá už výrazne prekonali

Vysoký rast cien nehnuteľností podľa analytikov stále pretrváva.

Očakávané spomalenie rastu cien nehnuteľností sa zatiaľ na trhu neprejavilo. Podľa údajov Národnej banky Slovenska v treťom štvrťroku 2018 síce medzikvartálne stúpla priemerná cena za meter štvorcový už len o dve eurá, no v poslednom štvrťroku 2018 cena vzrástla opäť výraznejšie, a to o 30 eur. To bolo podľa analytikov VÚB veľmi podobné rastom v prvej polovici roka. Nižšia báza z roku 2017 potom vytiahla dynamiku medziročného rastu z priemeru 4,4 % z prvých troch štvrťrokov na 7,6 % na konci roka, čo je podľa analytikov najvyššie pokrízové tempo rastu.

Faktom ale podľa analytikov VÚB je, že ani úverový trh zatiaľ nespomalil. Boom hypotekárnych úverov pokračoval. Tomu v uplynulom roku paradoxne pomohlo aj nariadenie Národnej banky Slovenska, ktoré sprísnilo podmienky pre poskytovanie úverov. Avizované opatrenia, vrátane úverového stropu, ktoré prišli do platnosti 1. júla 2018, primäli potenciálnych kupujúcich, aby svoje plány urýchlili. Objem nových hypoték a úverov na bývanie tak vyskočil v druhom štvrťroku medziročne o 40 % a po zvyšok roka 2018 sa znížil len mierne. Celoročná dynamika sa tak udržala na priemere predchádzajúcich štyroch rokov.

Ceny bytov maximum prekonali o desatinu

Ceny nehnuteľností podľa metodiky Národnej banky Slovenska ešte stále zaostávajú za predkrízovým maximom, no platí to podľa analytikov len vďaka pomalšiemu rastu cien domov a špecifickej metodike. Ceny bytov, bez ohľadu na počet izieb, predkrízové maximá už výrazne prekonali, v priemere o 10 %. Najvyšší rast zaznamenali veľké byty, štvor a viac izbové. Tie prekonali predkrízové maximum rádovo o 20 %, uvádzajú analytici VÚB v mesačníku.

Potom je tu ešte metodika Eurostatu, ktorá na rozdiel od tej NBS neberie priemerné ponukové ceny ale priemerné realizačné ceny. Tie celkovo, teda domy aj byty spolu, na národnej úrovni prekonali predkrízové maximum už v druhom štvrťroku 2018. Posledný kvartál 2018 na rozdiel od NBS údajov ešte nie je dostupný, no už teraz je zrejmé, že tieto ceny dosiahli nové historické maximum, uvádzajú analytici VÚB.

V Českej republike rástli ceny rýchlejšie

Tempo rastu cien nehnuteľností na Slovensku ale v medzinárodnom porovnaní nie je podľa analytikov ničím výnimočné a patrilo k tým nižším. Ceny nehnuteľností v Českej republike stúpli kumulatívne za ostatné tri roky o 31 %, čo je zhodne s Írskom, z dostupných údajov najvyšší rast v Európe. Na Slovensku za rovnaké obdobie stúpli ceny nehnuteľností o 20 %, čo je len mierne nad priemernom krajín, ktoré dáta cien nehnuteľností reportujú. Priemer je 18 %.

Prekonanie predkrízových vrcholov mnohých segmentov realitného trhu vyvoláva podľa analytikov obavy, či nie sme svedkami nafukovania bubliny ako v roku 2008 a či sa nemáme pripraviť na jej spľasnutie po vzore roku 2009. „Faktom ale je, že ekonomika predkrízové maximu prekonala už dávno, realitný trh cenami ešte celkom úplne nie. Stúpali nielen ceny, ale aj platy. Navyše, keď sa k vývoju cien nehnuteľností voči príjmom priráta aj pokles úrokových sadzieb, hoci v ostatnom roku už len kozmetický, dostupnosť bývania ďalej rástla aj napriek tomu, že najpriaznivejší pomer cien voči príjmom je už za nami,“ dodávajú analytici.

Odporúčané články

Ceny bytov prekonali predkrízové hodnoty, úroky z hypoték sú však stále na minimách Dopyt po industriálnych priestoroch na Slovensku medziročne klesol o tretinu

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z realít raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Čo sa v Smere deje, bože môj… (komentár) Kočnerovou Threemou sa zaoberá aj inšpekcia, vyšetruje možné vynášanie informácií policajtmi Prepustení baníci by mohli dostať aj ďalšie odškodnenie, ale návrh Smeru má viacero nedostatkov ŠK Slovan si musí podľa hrdinu Abenu v odvete veriť, tréner Kozák túži po solúnskej rozprávke Saková nepodporila zvyšovanie platov vojakov, žiada rovnaké podmienky pre políciu aj hasičov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X