Ceny nehnuteľností ďalej rastú, výraznejšie zdraželi byty mimo Bratislavy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Graf, ceny, peniaze
pixabay.com/ilustračný obrázok

Medziročne rástli ceny bytov najmä v Košiciach, Banskej Bystrici a Žiline.

Prvý štvrťrok tohto roka priniesol na slovenskom realitnom trhu pokračovanie rastu cien bytov vo väčšine krajských miest. Rast bol zapríčinený nižšou ponukou a snahou ľudí kúpiť nehnuteľnosť pred platnosťou nových opatrení Národnej banky Slovenska (NBS). Uviedol to realitný portál Nehnuteľnosti.sk v tlačovej správe. Najviac rástli v prvom štvrťroku 2018 oproti poslednému štvrťroku vlaňajška ceny dvojizbových bytov, a to v dvoch košických obvodoch – druhom a treťom až okolo 11 %.

Najdrahšie v Bratislave je Staré mesto

Podľa analýzy realitného portálu ceny v segmente dvojizbových bytov na bratislavskom trhu vzrástli v prvom štvrťroku 2018 oproti poslednému štvrťroku 2017 o 2,6 %. Najdrahšou lokalitou v Bratislave zostáva Staré Mesto, na druhom mieste je tretí bratislavsky obvod a na treťom mieste Petržalka. Ďalej sa ceny výraznejšie zvýšili v banskobystrickom okrese o takmer 7 % a v Žiline o 4 %. Priemerné ceny dvojizbových bytov sa v mestách ako Košice, Trnava, Nitra, Žilina a Banská Bystrica ustálili v intervale 78-tisíc až 85-tisíc eur. Dve krajské mestá sú v prípade dvojizbových bytov na úrovni 65-tisíc, a to Trenčín a Prešov.

V prípade trojizbových bytov sa ceny v Košiciach, Trnave, Nitre, Žiline a v Banskej Bystrici pohybujú v intervale od 95 tis. do 99 tisíc eur. V Trenčíne a Prešove zaplatia za trojizbový byt podľa analýzy Nehnuteľnosti.sk okolo 80-tisíc eur.

Rozdiely medzi novostavbami a staršími bytmi sú malé

Pri porovnaní starších a nových bytov je podľa analytika portálu Martina Lazíka zaujímavosťou porovnanie v Bratislave, kde v prípade dvojizbových bytov je veľmi malý cenový rozdiel. „V Ružinove, Novom Meste či v Petržalke je rozdiel medzi starším kompletne zrekonštruovaným bytom a novostavbou „len“ približne 20-tisíc eur. V novostavbe ide o byt v stave holobytu, k užívaniu je teda nutná ešte dodatočná investícia. V základnej cene však hovoríme len o 15-percentnom rozdiele. Obdobnú situáciu nájdeme aj v ďalších krajských mestách, aj keď rozdiel v cene starších a nových bytov je v priemere asi 20 %,“ uviedol Lazík.

Online portál Nehnuteľnosti.sk, ktorý patrí do portfólia spoločnosti United Classifieds, pôsobí na slovenskom trhu v oblasti predaja a kúpy nehnuteľností na webe. Využívajú ho realitné kancelárie aj bežní občania.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať