Zdražovanie nehnuteľností nezastavila ani pandémia a dôvodov je viacero. Budeme mať onedlho problém zaobstarať si bývanie?

Hypotéka
Foto: ilustračné, Thinkstock

Realitný trh na Slovensku rástol minulý rok dvojciferným tempom. Podobný trend možno podľa odborníkov očakávať aj v tomto roku.

Vo výhode sú predávajúci

Ceny nehnuteľností na bývanie podľa údajov Národnej banky Slovenska vlani stúpli o takmer 12 percent, v prvom štvrťroku tohto roka dokonca o viac ako 15 percent. Tohtoročný rast cien nehnuteľností môže byť podľa hlavného analytika Realitnej únie SR (RÚ) Vladimíra Kubrického opäť dvojciferný.

Viac o téme: Koronavírus

Aktuálny vývoj praje predovšetkým predávajúcim. Generálny riaditeľ spoločnosti Proxenta Pavol Kožík upozorňuje, že pri podobnom trende môžu mať kupujúci už onedlho problém si nehnuteľnosť zaobstarať.

„Možno o rok, dva, tri, budú ceny na úrovni, keď si bežný človek nebude schopný kúpiť byt, pretože mu to jednoducho nebude finančne vychádzať,“ uviedol pre agentúru SITA.

Ďalší nárast cien

Stúpajúci trend cien nehnuteľností potvrdila aj riaditeľka Bond Reality Daniela Danihel Rážová.

„Predpokladáme ďalší nárast. Dôvodom je absolútne chýbajúca ponuka, nové projekty z dôvodu pandémie nedostávali takmer žiadne povolenia a najmä extrémne narastajú ceny stavebných materiálov, ktorých je na trhu zrazu nedostatok,“ upozornila Rážová.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj NevolníkMartin ŠramkoPavol KožíkVladimír Kubrický
Firmy a inštitúcie ImmocapJTRE J&T REAL ESTATEMagistrát hlavného mesta SR BratislavaNárodná banka SlovenskaPenta Real EstateProxentaRealitná únia SR