Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Námestie slobody, Bratislava
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Námestie slobody v bratislavskej mestskej časti Staré Mesto. Foto: SITA/Diana Černáková
13. 11. 2018 14:17 Projekty od vRealitach.skSITA

Fontánu Družba pre rekonštrukciu po celom jej obvode oplotili

Najväčšia fontána v Bratislave, ktorá od roku 2007 nefunguje, by mala byť moderne riešená.

Fontánu Družba na Námestí slobody v hlavnom meste SR Bratislave pre rekonštrukciu po celom jej obvode oplotili. Urobili tak pre zabezpečenie plynulej práce a bezpečnosti. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Bratislavy Zuzana Onufer. Jedno z najväčších a najznámejších námestí v Bratislave revitalizujú od minulého roka a v súčasnosti končia s druhou etapou. Obnova fontány tak bude posledná fáza revitalizácie tohto priestoru.

Oplotenie bolo treba urobiť pre bezpečnosť a zamedzenie voľného vstupu do jej priestoru. Vo fontáne a jej okolí budú totiž robiť práce spojené s prípravou projektovej dokumentácie. Patria sem najmä sondáže a prehliadky konštrukčných vrstiev bazénov fontány a technológie fontány. „Na oplotení fontány sú nainštalované panely, ktoré zobrazujú históriu námestia, ako aj výkresy návrhu rekonštrukcie fontány Družba vypracované v rámci architektonickej štúdie,“ spomenula Zuzana Onufer s tým, že to bude finančne, technicky a časovo náročná oprava, ktorú naplánovali na budúci rok.

Hovorkyňa tiež poznamenala, že architektonické štúdio 20201 + LABAK v koordinácii s hlavným mestom a občianskym združením Dobré m(i)esto založeným spoločnosťou HB Reavis už pracujú na projektovej dokumentácii, ktorá určí spôsob rekonštrukcie.

Fontána má starú technológiu

„V súčasnosti je vo fontáne technológia, ktorá je stará, z doby socializmu. Vtedy ešte neboli žiadne limity na hospodárenie s vodou ani s elektrikou. Celé to treba prepracovať a nanovo projektovať,“ spomenul na jar dosluhujúci primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. Najväčšia fontána v Bratislave, ktorá od roku 2007 nefunguje, by mala byť podľa Nesrovnala moderne riešená. „Dnes už fontány robia tak, že nie sú oddelené od ľudí a majú možnosť mať z nej zážitok, dotknúť sa vody,“ vysvetlil.

Podľa Onufer v rámci druhej etapy revitalizačných prác na Námestí slobody vysadili 5-tisíc štvorcových metrov trávnikov so závlahou, vymenili 3 600 štvorcových metrov betónových povrchov a vybudovali nové workoutové ihrisko vrátane úpravy jeho okolia.

„Do ukončenia revitalizácie hlavné mesto vybuduje na námestí záhon zelene so šiestimi stromami na mieste bývalých schodov, vysadí dvadsať nových stromov a opraví dlažbu vo vnútornom okruhu fontány,“ vymenovala hovorkyňa hlavného mesta. Návrh obnovy Námestia slobody nie je revolučný a neprichádza s niečím zásadne novým, povedal v marci Ivo Nesrovnal. Ako dodal, je to len úprava pôvodného priestoru. „Návrh len potvrdil, že priestor je dobrý taký, aký je. Treba len opraviť mobiliár, do poriadku treba dať aj podlahy,“ poznamenal.

Revitalizácia je rozdelená na viacero fáz

Cieľom revitalizácie Námestia slobody je zlepšiť jeho dezolátny stav, urobiť z neho moderný verejný priestor a vrátiť doň život. S postupnou revitalizáciou začal bratislavský magistrát vlani koncom mája. Projekt rozdelili na etapy. V prvej natreli lavičky a vyčistili priestor od graffiti, tento stav však vydržal dva dni, vandali počmárali lavičky, múriky i fontánu. Pre začiatok prác vyčlenilo hlavné mesto v mestskom rozpočte vyše 100-tisíc eur. Sumou 500-tisíc eur prispeje na obnovu námestia i spoločnosť HB Reavis.

Odporúčané články

V bratislavskej mestskej časti Jarovce pribudne 52 bytov Penta Real Estate pokračuje vo výstavbe Sky Park Offices

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z realít raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Čo sa v Smere deje, bože môj… (komentár) Kočnerovou Threemou sa zaoberá aj inšpekcia, vyšetruje možné vynášanie informácií policajtmi Prepustení baníci by mohli dostať aj ďalšie odškodnenie, ale návrh Smeru má viacero nedostatkov ŠK Slovan si musí podľa hrdinu Abenu v odvete veriť, tréner Kozák túži po solúnskej rozprávke Saková nepodporila zvyšovanie platov vojakov, žiada rovnaké podmienky pre políciu aj hasičov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X