Investície do komerčných nehnuteľností vlani na Slovensku vzrástli

Schody, kancelárie, budova
pixabay.com/ilustračné foto

V minulom roku investície do komerčných nehnuteľností dosiahli 826 mil. eur, pričom v roku 2017 išlo o sumu 522 mil. eur.

Investície do komerčných nehnuteľností vlani na Slovensku vzrástli. Ako na stretnutí s novinármi informovali analytici realitno-poradenskej spoločnosti CBRE, v minulom roku dosiahli tieto investície výšku 826 mil. eur, pričom v roku 2017 išlo o sumu 522 mil. eur. Analytici CBRE pripomenuli, že bankové inštitúcie na Slovensku i v celej strednej Európe ponúkajú naďalej investorom zaujímavé podmienky pre získanie investičných úverov do nehnuteľností.

„Na rekordných úrovniach sa pohybujú aj ceny nehnuteľností v krajinách strednej Európy. Výnosy komerčných nehnuteľností sú však u nás o 2 až 4 % vyššie ako v západnej časti Európy, čo nám pridáva na vyššej atraktivite medzi investormi,“ uviedol riaditeľ oddelenia CBRE pre dlhové a štruktúrované financovanie Juraj Bielik. Zároveň poukázal na to, že investičné nehnuteľnosti na najatraktívnejších trhoch stredoeurópskeho regiónu, teda v Poľsku a Českej republike, sú už takmer vypredané a globálny kapitál musí objavovať aj historicky menej prebádané trhy, ktoré boli v minulosti považované za viac rizikové. „Dopyt po kvalitných komerčných nehnuteľnostiach stále prevyšuje ponuku, a to spôsobuje kontinuálny pokles výnosov z investícií do nich a zároveň tlačí na rast cien nehnuteľností,“ upozornil Bielik.

Investície medziročne stúpli

V Poľsku, Česku, Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku boli investície do komerčných nehnuteľností v roku 2018 v hodnote 12,7 mld. eur. Aj tu ide o nárast, keďže v roku 2017 dosiahli výšku 11,4 mld. eur. CBRE tvrdí, že banky vnímajú súčasnú ekonomickú situáciu v regióne stále veľmi pozitívne a globálne ukazovatele zadlženosti a potenciálnych rizík v jednotlivých krajinách strednej Európy sa stále pohybujú na zdravých úrovniach. Podľa konzultanta CBRE Stanislava Čarnogurského je pomer riziko – výnos – likvidita na Slovensku pre investorov jeden z najatraktívnejších v celom stredoeurópskom regióne. “Stredná Európa, a teda aj Slovensko, ponúkajú rovnako kvalitné investičné produkty ako západná Európa, rozdiel je však v likvidite trhu. Znamená to, že investori u nás musia byť pripravení na dlhšiu dobu kúpy alebo predaja investičnej nehnuteľnosti,“ dodal.

CBRE Group so sídlom v Los Angeles je svetovo najväčšou poradenskou spoločnosťou v oblasti realitných služieb a investícií. Pre CBRE na Slovensku pracuje viac ako 200 zamestnancov v Bratislave, Košiciach a Banskej Bystrici. Spoločnosť poskytuje strategické poradenstvo a realizáciu predaja a prenájmu všetkých typov nehnuteľností, služby pre firmy, oceňovanie nehnuteľností, developerské služby, investičné poradenstvo, výskum. Spravuje 23 komerčných a kancelárskych objektov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie CBRE