Kollár chce zabezpečiť výstavbu 100-tisíc nájomných bytov do roku 2030, sľubuje aj zníženie cien (video)

KOALÍCIA: Zasadnutie predsedníctva Sme rodina
Predseda parlamentu a hnutia Sme rodina Boris Kollár. Foto: Archívne, SITA/Jana Birošová

Výstavbu 100-tisíc štátnych nájomných bytov do roku 2030 by mal zabezpečiť poslanecký návrh zákona o podpore štátneho nájomného bývania z dielne hnutia Sme rodina. Ako vyhlásil na tlačovej besede predseda hnutia a šéf parlamentu Boris Kollár, ceny nájomného bývania sa majú znížiť oproti súčasnosti až o 30 až 50 percent.

Je presvedčený, že efektívna výstavba štátnych nájomných bytov si vyžaduje nielen nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého, ktorý má urýchliť doteraz veľmi pomalé stavebné konania, ale aj predmetný návrh zákona, ktorý vytvorí regulačný rámec práve na výstavbu.

Mladé rodiny si nemôžu kúpiť byt

Tá podľa neho umožní aj Slovákom s nižšími príjmami si zabezpečiť vlastné bývanie. Boris Kollár za problematické označil, že ľudia s nižšími príjmami či mladé rodiny si dnes nemôžu dovoliť kúpiť byt, lebo sa málo bytov stavia a developeri majú problémy so získaním stavebných povolení.

Ako pripomenul Boris Kollár, od roku 2015 ceny nehnuteľností narástli až o 42 percent, pritom priemerná mzda rástla len o 28 percent.

„Ľudia si pri týchto vysokých cenách nehnuteľností nemôžu dovoliť vlastné bývanie a majú problémy aj pri získaní hypotekárnych úverov. Za socialistov sa stavalo 35-tisíc bytov ročne, ale potom, čo režim spadol, prestala výstavba štátnych bytov fungovať. Neskôr už len väčší developeri začali stavať byty, ale aj to s cieľom získať čo najväčší zisk,“ zdôraznil šéf Sme rodina.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Výška nájomného by sa v Bratislave znížila

Kým dnes výška komerčného nájomného bývania je v Bratislave okolo 521 eur za mesiac, tak vďaka výstavbe štátnych nájomných bytov sa ceny v Bratislave podľa Kollára znížia na 345 eur, v Košiciach približne 312 eur mesačne a v Prešove 218 eur mesačne.

Podľa vicepremiéra Štefana Holého návrh zákon vytvára regulačný rámec na to, aby si mladí ľudia i zamestnanci v štátnom aj súkromnom sektore s priemernými príjmami konečne mohli dovoliť vlastné bývanie. Títo ľudia vplyvom nárastu cien nehnuteľností, ako aj dlhodobou nečinnosťou štátu túto možnosť stratili.

Prvé byty budú už v roku 2023

Ako dodal Štefan Holý, výstavba nájomného bývania sa zrealizuje garanciou štátu, a to bez zaťaženia štátneho rozpočtu a verejných financií. Naopak, je presvedčený, že výstavba štátnych nájomných bytov bude mať výrazný pozitívny vplyv na štátny rozpočet.

Predpokladá, že prvé byty budú môcť byť odovzdané už v roku 2023, pričom verí, že budúcim nájomcom sa odovzdá do roku 2030 okolo 100-tisíc bytov.

Intenzita výstavby štátnych nájomných bytov bude daná najmä stavebnou kapacitou a dopytom. Podľa Štefana Holého, ak bude dopyt po 10-tisíc bytoch, tak sa postaví 10-tisíc bytov, ak po 20-tisíc, tak sa postaví 20-tisíc nájomných bytov.

Kritériá sa budú líšiť

Výstavba sa bude sústreďovať do krajských miest a do ich okolia, lebo okolo 70-percentný výpadok bytov na trhu s nehnuteľnosťami je práve v Bratislave a v ďalších krajských mestách.

„Kritéria výstavby štátnych nájomných bytov sa budú líšiť od jednotlivých krajov, lebo v Bratislave sú iné príjmy a náklady ako napríklad v Prešovskom kraji. Ukazuje sa, že okolo 60 percent obyvateľov by mal tento systém výstavby štátnych nájomných bytov pokryť,“ dodal Štefan Holý.

Ako podotkol, výstavba nájomných bytov bude porovnateľná s veľkými infraštruktúrnymi projektami, pričom nielenže podporí zamestnanosť a pracovnú mobilitu, ale prinesie aj investície do regiónov, a tým pádom aj vyrovnanie regionálnych rozdielov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris KollárŠtefan Holý
Firmy a inštitúcie Sme rodina